Türkiyeden Haberler

Alevi pir ve Dedeleri’nin 4 günlük açlık grevi sonra erdi

Dersim’de Alevi pirleri tarafından 24 Eylül tarihinde savaşa karşı başlatılan 4 günlük açlık grevi, Seyid Rıza Meydanı’nda gerçekleştirilen basın açıklamasıyla sona erdi.

Açıklamaya, HDP Dersim Milletvekili Edibe Şahin, kentteki sivil toplum örgütleri ve kuruluşlarının yanı sıra çok sayıda yurttaş katıldı.

Açıklamadan önce Şıx Çoban Ocağı’na mensup İbrahim Kede, barış için dua okudu. Okunan duanın ardından basın metnini okuyan Ağuçan Ocağı’na mensup Hasan Genç, başta Aleviler olmak üzere demokrasiden yana olan Türkiye toplumunun acil bir barış istediği gerçeği bir kez daha açığa çıktığını ifade ederek, Türkiye’nin en temel sorunlarının başında Kürt sorununun geldiğini belirtti.

“KÜRT TARAFI ATEŞKESE HAZIR AMA AKP SAVAŞTA ISRARLI”

Özgür Gündem’deki habere göre, Genç, kendilerinden önce çeşitli çevrelerden ateşkes ve acil barış çağrılarının olduğunu, Kürt tarafının tahkim edilmiş bir ateşkese hazır olduğunu defalarca deklare etmesine rağmen AKP’nin savaşta ısrar eden tutumundan vazgeçmediğini söyledi. Genç, “Barışın gelebilmesi için öncelikle karşılıklı ellerin tetikten çekilmesi ve tahkim edilmiş bir ateşkesin hızla devreye girmesi, İmralı tecridinin bir an önce kaldırılması ve müzakerelerin kaldığı yerden devam edilmesi, Dolmabahçe Mutabakatı’na geri dönülmesi gerekmektedir” dedi.

Genç, 4 günlük açlık grevlerinde kendilerini yalnız bırakmayan Dersim halkına, Türkiye ve dünyanın her yerinden duyarlılık gösteren büyük Alevi topluluğuna teşekkür etti.

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakarak bizi desteklemeyi düşünün