Türkiyeden Haberler

Alevi pirleri, “Ankara’da canlar, Dersim’de ise inanç katledildi”

Dersim’de PKK’liler ve 38 Dersim Katliamı’nda yaşamını yitirenlerin cenazelerinin defnedildiği “Suna Çiçek ve Dr. Baran Şehitliği” yönelik saldırıya tepki gösteren Alevi pirleri, “Ankara’da canlar, Dersim’de ise inanç katledildi” dedi.

Dersim’in Pülümür ilçesi Alacık köyü yakınlarında içinde PKK’lilere ait cenazelerin ve 38 Dersim Katliamı’nda yaşamını yitirenlerin kemiklerinin bulunduğu “Suna Çiçek ve Doktor Baran Şehitliği” kobra tipi helikopterlerle bombalanarak, mezarlık içinde bulunan cemevinin askerler tarafından patlatılması tepki gösteren Alevi pirleri, hiçbir dinde bunun kabul edilemeyeceğini söyledi.

Alevi Bektaşi Federasyonu Genel Başkanı Baki Düzgün, ülkeyi yönetenlerin inançlara, inanç merkezlerine ve yaşamını yitirenlere saygısının olmadığını belirterek, Varto’da yaşanan saldırıyı hatırlattı.

‘İnanç katlediliyor’

Bölgede bombalanmayan yer kalmadığına dikkat çeken Düzgün, yapılan saldırıların aslında Alevilerin ta kendisine yönelik bir saldırı olduğunu söyledi. Yapılan saldırıların Alevileri yok sayma, ibadet yerlerini tanımama, sindirme politikası olduğunu belirten Düzgün, “Başka ne diye açıklanabilir ki. Nasıl ki Ankara’da o kadar can katledildi. Orada canlar Dersim’de ise inanç katledildi” dedi.

‘Değil hukukun insanlığın sonudur’

Hacı Bektaşi Veli Anadolu Kültür Vakfı Genel Başkanı Ercan Geçmez, “İnsanlara ve mezarlara saldırmak, değil hukukun insanlığın sonudur. İbadethaneyi yok etmek kime ait olursa olsun fark etmez buda Türkiye’nin bu savaşta hukuk ve ahlak tanımadığının göstergesidir” diyerek, yapılanlarla halka gözdağı verilmeye çalışıldığını ifade etti. Geçmez, “Aslında söylemek istedikleri şey ‘sizin ölülerinize dahi tahammülümüz yok’ demektir” dedi.

Saldırmalarının kabul edilecek hiçbir yanının olmadığına vurgu yapan Geçmez, “Aleviler bir kez daha düşünmelidir ibadet yerlerine tahammülleri olmayanların yarın ne yapacağı belli olmaz. Bu savaş 1. ve 2. Dünya savaşında dahi yoktu. Kötü olan ise ülkenin buna sessiz kalması” sözleriyle kamuoyundaki sessizliği eleştirdi.

‘Bunlarda ahlak da kalmamış’

Alevi Pirlerinden Turgay Özkan ise Alevi toplumuna yönelik gerçekleştirilen saldırılar yüzyıllardır devam ettiğini söyleyerek, “Bizler cemevlerimizin birer ibadet yeri sayılması için mücadele yürütürken onlar yok etmeye devam ediyor. Savaşın da bir ahlakı vardır. Fakat bunlarda ahlak da kalmamış” ifadesinde bulundu.

http://www.bestanuce7.com/

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakarak bizi desteklemeyi düşünün