Türkiyeden Haberler

Alevi pirlerinden Hayri Şanlı:”Ayıptır, zulümdür,cinayettir”

AKP hükümetinin ormanları yakan, kutsal mekanları bombalayan, insan cenazelerini sürükleyen özel savaş uygulamalarına tepki gösteren Dersim’deki Alevi pirleri, savaşın dahi bir ahlakının olduğuna dikkat çekti. Alevi pirlerinden Hayri Şanlı, Seyid Rizo’nun “Ayıptır, zulümdür, cinayettir” sözlerini hatırlatarak “Kardeşlik katletmek mi, kardeşlik işkence yapmak mı, kardeşlikten kastları nedir?” diye sordu.

Kürdistan coğrafyasında AKP tarafından başlatılan savaş devam ederken, Dersim’de 17 Eylül’de yaşanılan bombardıman sonucu yaşamını yitiren HPG Komuta Konsey Üyesi İsmail Aydemir ve 3 arkadaşının yaşamını yitirmesinin ardından Derviş Cemal Ocağı’na mensup Hasan Hayri Şanlı adlı Alevi Piri, “Baran Dersim ve 3 arkadaşı katledilmedi de ne oldu? Cenazeleri tanınmaz hale geldi. Pirimiz Seyid Rıza’nın dediği gibi; ‘Ayıptır, zulümdür, cinayettir.'” dedi.

İktidardan düşen AKP’nin Kürdistan’da başlattığı savaşın en yoğunlaştığı bölgelerden birisi de Dersim. Operasyonların halen sürdüğü Dersim’de yapılan hava saldırılarında birçok ormanlık alan yanarken, Aleviler için kutsal sayılan birçok mekan ve ziyaret de bombalamalardan etkilendi. Son olarak 16-17 Eylül gününde Ovacık ilçesi kırsalında gerçekleştirilen bombardıman sonucu HPG Komuta Konsey Üyesi İsmail Aydemir (Baran Dersim) ve 3 HPG gerillası yaşamını yitirdi.

Tüm bu yaşanılanlara ilişkin konuşan Derviş Cemal Ocağı’na mensup Alevi Piri Hasan Hayri Şanlı, yapılan tüm operasyonların Kürtlere yönelik baskıcı ve asimilasyoncu zihniyet sonucunda gerçekleştiğini ifade ederek, “Biz Aleviler olarak, Kürtler olarak yüzyıllardır yok sayıldık, katliamlara maruz kaldık. 38 katliamını yaşadık yaşamaya da devam ediyoruz. 17 Eylül tarihinde yaşamını yitiren Baran Dersim ve 3 arkadaşı katledilmedi de ne oldu? Cenazeleri tanınmaz hale geldi. Pirimiz Seyid Rıza’nın dediği gibi, ‘ayıptır, zulümdür, cinayettir” dedi.

‘Hangi ülkede görülmüş bu yaşadıklarımız’

AKP’yi Kürtlerin üzerinde dolaşan bir belaya benzeten Şanlı, “AKP’de bir Kürt düşmanlığı var. Ne kadar kardeşlerim dese de biz kimin, neyin ne olduğunu çok iyi biliyoruz. Kardeşlik katletmek mi, kardeşlik işkence yapmak mı, kardeşlikten kastları nedir?” diye sordu. Savaşın bile bir ahlakı olduğunu vurgulayan Şanlı, “Hangi ülkede araç arkasına bağlanarak sürüklenen bir genç görülmüş, hangi ülkede esir düşen birine işkence uygulanması görülmüş, hangi ülkede cenazelerin kapkara tanınmaz halde olduğu görülmüş” sözleriyle, kirli savaş politikalarına tepki gösterdi.

‘Barışı haykırmaya devam edeceğiz’

Olumsuzluğun ve karamsarlığın hakim olduğu dönemlerden birinin daha yaşandığını ifade eden Alevi dedesi Kadir Bulut ise, “Dersim coğrafyası birçok acıyı kendisinde barındırıyor fakat somut olarak hissedilen son süreçte yaşanılanlar oldu. Biz barıştan yanayız, bunu haykırmaya da devam edeceğiz. Barış sürecine tekrardan dönülmesi taraftarıyız” dedi. “Alevilikte incitilen canın yanında olmak vardır” diyen Bulut, kendilerinin de zulmün, acının, katliamın kendini gösterdiği yer neresi olursa olsun orada olacaklarını ifade etti.

DİHA

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakarak bizi desteklemeyi düşünün