Türkiyeden Haberler

Alevi Vakıflar Federasyonu’ndan AKP’nin Seçim Vaadine Tepki

“AKP’nin bunu seçim beyannamesine koyması bizleri üzdü. Doğrudan Meclis’e getirip yasalaştırabilir. Neden seçim malzemesi olarak kulanıyor?”

aşbakan Ahmet Davutoğlu tarafından önceki gün açıklanan AKP’nin seçim beyannamesinde “geleneksel irfan merkezleri” ve “cemevleri”ne hukuki statü tanınacağı vaadi yer aldı. AKP’nin bu vaadine Alevi Vakıflar Federasyonu’ndan tepki geldi. Federasyon Başkanı Remzi Akbulut, cemevlerine yasal statü verileceğinin açıklanmasını olumlu karşıladıklarını fakat bunun bir seçim vaadi olarak sunulmasını doğru bulmadıklarını belirtti. “AKP’nin bunu seçim beyannamesine koyması bizleri üzdü. Doğrudan Meclis’e getirip yasalaştırabilir. Neden seçim malzemesi olarak kulanıyor?” diye konuşan Akbulut, Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’nin (AİHM) zorunlu din dersi ve Yargıtay’ın cemevleriyle ilgili kararını hatırlattı. Akbulut, “Bir seçim malzemesi olarak, lütufta bulunur bir havada sunuluyor. Eğer biz bu ülkenin vatandaşıysak, AİHM ve Yargıtay’ın da bir kararı varsa, bu kararların uygulanması lazım. Bu bir lütuf değil, kazanılan hakkımızı veriyor” dedi.

‘BİR ZAMANLAMA’s

Eleştirilere yanıt veren AKP Grup Başkanvekili Mehmet Doğan Kubat, AKP’nin, Alevi kesiminin sorunlarıyla ilgili daha önce yaptığı birçok çalışma olduğunu hatırlattı. HABERTÜRK’e konuşan Kubat, şöyle dedi: “Uzun süren Alevi çalıştayları yaptık. Bu inanç gruplarının bütün meselelerini etraflıca tartışmak için platformlar oluşturduk. AKP, bunu ilk defa ortaya çıkaran bir parti olsa belki popülist bir yaklaşım olarak değerlendirebilirdi. Bunun bir vaat değil zamanı itibarıyla olgunlaşmış bir konunun çözümü olarak görülmesi gerekir.”

“CEMAATLE SINIRLI DEĞİL”

Beyannamede geçen “geleneksel irfan merkezi” ifadesinin kapsamına ilişkin de değerlendirmede bulunan Kubat, “Benim anladığım, insanların manevi gelişmesine katkıda bulunan yapılar, gruplar. İrfan merkezini sadece cemaat ile sınırlamak doğru değil. Dün’deki boyutuyla tekkeyi çağrıştırıyor, cemaatleri çağrıştırıyor ama bugün başka inanç grupları, toplulukları anlamında kullanılmış olabilir. Ben anladığımı söylüyorum. Çünkü onun detayını arkadaşlarımla kritik edemedim” dedi.

http://www.haberturk.com/

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakarak bizi desteklemeyi düşünün