Türkiyeden Haberler

Aleviler Gaxan (Yeni Yıl) etkinliğini Dersim Belediyesi önünde gerçekleştirdi

Kızılbaş Alevilikte geçmişten bugüne dayanışma amacıyla gerçekleştirilen Gaxan (Yeni yıl) etkinliği dua, niyaz kesimi ve çira yakılmasıyla başladı. Devam eden etkinliklerde toplanan para ve malzemeler, ablukanın olduğu ilçelere gönderilecek.

Dersim Aleviliğinde önemli bir yere sahip olan, sosyal, kültür ve inanç değerlerinin yaşatılması için yüz yıllardır süre gelen Gaxan (Yeni Yıl) etkinliği Dersim Belediyesi önünde gerçekleştirildi. Dersim Belediyesi Kültür ve Sosyal İşler Müdürlüğü tarafından düzenlenen etkinliğe belediye eşbaşkanları Nurhayat Altun ve Mehmet Ali Bul, Dersim Ocak Pirleri, kurum temsilcilerinin yanı sıra çok sayıda yurttaş katıldı. Etkinlikte yaşlı kadın ve erkek kılığına giren gençler, “Gaxane Sima Bimberek Bo” (Gaxanınız kutlu olsun) diyerek katılımcıları selamladı. Burada pirlerin duasıyla niyazlar kesildi, çiralar yakılarak Gaxan etkinliğine başlandı.

Dersim Belediye Eşbaşkanı Altun, tüm halkların kendilerine göre inanç ve gelenekleri olduğunu söyleyerek, “Bu halklar geleneklerini sürdürmek için her türlü çabayı ve emeği bütün yaşamlarına yayarak sürdürmeye çalışırlar. Bizler Alevi Kızılbaş inancı gereği yeni yıla Gaxanımızla girmek istiyoruz” dedi.

‘Zulüm hiçbir yerde kazanmamıştır’

Geride bırakılan 2015 yılının yürekleri sızlatan acılarla dolu olduğunu belirten Altun,”Biz 72 millete aynı nazarda bakan, inancını hoş görüyle besleyen, inancının temeline insanlığı oturtan yüzünü halklara eşit dönen, lokmasını paylaşan bir inancın çocuklarıyız. Bizim inancımızda beddua yoktur. Biz zalim için şunu diyoruz. Kendine dön ve insanları tanı. Zulüm hiçbir yerde kazanmamıştır. Siz de kazanamayacaksınız. Çünkü Xızır, ocaklarımız, pirlerimiz ve Jara Ana Fatma’nın kadının eşitlikçi anlayışı bizimledir” ifadelerini kullandı.

Eşbaşkan Mehmet Ali Bul da Gaxan etkinliğinin dayanışmanın bir örneği olduğuna değinerek, gelecek kuşaklarda da dayanışma örneği gösterileceğini söyledi.

Konuşmaların ardından niyazları dağıtıldı.

Etkinlik, yaşlı kadın ve erkek kılığına giren gençlerin, esnafları dolaşarak para ve yiyecek toplamasıyla devam ediyor. Toplanan malzemeler, Kürdistan’da sokağa çıkma yasaklarından dolayı mağdur olan Sur, Cizre ve Silopi’deki ailelerle dayanışma amacıyla buralara gönderilecek. (DİHA)

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Bu Haberde Dikkatinizi Çekebilir!
Kapalı
Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakarak bizi desteklemeyi düşünün