Türkiyeden Haberler

Aleviler, Savaşlara Hayır! Çocuklar Ölmesin! şiarıyla açlık grevinin 6.gününde

Alevi halkının Güneydoğu illerinde devam eden olaylara karşı başlattığı açlık grevi 6. gününde Türkiye’nin birçok iline yayılarak devam ediyor. Açlık grevinin merkezi olan ABF Genel Merkezi’nde ise, birçok STÖ tarafından dayanışma ziyaretleri sürerken, açlık grevinde olan Aleviler, “Burada ‘bir ‘ olmanın duygusunu yaşıyoruz. Birkaç kişiyle bu eylem başladı ve şu anda Türkiye’ye yayılıyor. Bu da direniş için umut veriyor” dedi. ABF Genel Başkanı Baki Düzgün ise, açlık grevlerinin bir çok eylem ve etkinlik ile devam edeceğini duyurdu.

Güneydoğu illerinde devam eden olaylara karşı Alevi Bektaşi Federasyonu (ABF) öncülüğünde başlatılan açlık grevi 6. gününde devam ederken, eylem Türkiye’nin her bölgesine yayılmaya devam ediyor. Ankara merkezli başlayan açlık grevi, Antalya, Muğla, İstanbul, Malatya, ve Elazığ da bulunan Alevi kurumları ve cemevlerinde devam ediyor.

Ankara’da ise açlık grevinin merkezi ABF Genel Merkezi’nin gün içinde birçok sivil toplum örgütü ve siyasi parti ziyaret ediyor ve desteklerini sunuyor. Gün içinde gündeme dair toplantıların bir çok farklı kesimlerle ortaklaşarak yapıldığı eylem merkezini Alevi ozanları da ziyaret ediyor ve saatlerce saz çalıp, deyiş söylüyorlar. Yurttaşların kendi güvenliklerini aldığı eylem merkezinde aynı zamanda olası sağlık sorunlara karşı da bir “sağlık odası” oluşturuldu ve bir hemşire hazır bekliyor.

Zalimin zulmüne karşı ‘bir’ oluyoruz

Şu anda açlık grevinde olan aktivistlerden Dilan Çifti, Hz. Hüseyin’in “Zalimin zulmüne karşı çıkmamak mazluma yapılacak ne büyük kötülüktür” sözünü hatırlatarak, Alevilerin neden açlık grevine girdiğini açıklıyor. Çiftçi, eylem merkezlerinde birçok kurumun desteğiyle beraber dayanışma içinde olduklarını belirterek, “Burada ‘bir ‘ olmanın duygusunu yaşıyoruz. Birkaç kişiyle bu eylem başladı ve şu anda Türkiye’ye yayılıyor. Bu da direniş için umut veriyor” dedi.

‘Kardeşliğin gerekliliklerin yapmak istiyoruz’

Açlık grevinde olan bir diğer aktivist Turgay Özkan, açlık grevlerinin amacını “Yanı başımızda kardeşlerimiz öldürülüyor. Birilerinin kardeşlik, barış söylemlerini yüksek bir sesle duyurması gerekiyor ve bunu da Aleviler üstlendi. Aslında kardeşlik bedel istiyor. Bizde kardeş olmanın gerekliliklerini yapmak istiyoruz, katliamları durdurmak işitiyoruz” ifadeleriyle anlattı.

Özkan, gün içinde ABF Genel Merkezi onlarca siyasi parti, gençlik örgütü ve STÖ’nün ziyaret ettiğini ifade ederek, “Bir çok kesim buraya geldi. Diğer inançların kanaat önderleri ziyaret etti. Meleler geldi. Hepimizin ortak muhabbetinden çıkan tek bir sonuç ise savaşa karşı ortak bir şeyler yapmak oldu. Bu ortam katlanarak devam ediyor” diye konuştu.

‘Sessiz kalmak tarihimize ihanettir’

ABF Genel Başkanı Baki Düzgün ise, Kürt halkına en büyük desteğin tarihi dolaysıyla Alevi halkından verilmesi gerektiğini ifade etti. Düzgün, şöyle konuştu: “Kürtlerin yaşadığı bütün katliamları hücrelerine kadar Emeviler, Abbasiler, Selçuklu, Osmanlı ve Cumhuriyet döneminde yaşamış olan Alevilerin bu katliamlara sessiz kalması kendi tarihlerine ihanettir. Kürtlerin yapılan bu katliamlar aslında farklı olan tüm halkların sorunudur. Bu gün yok edilme, imha edilme ile karşı karşıya olan bir halkın saldırılara karşı direnme hakkı vardır. Kürtlere karşı bir tehcir politikası ile karşı karşıyayız.”

‘Farklı inanç önderleriyle Diyarbakır’da olacağız’

Düzgün, Alevilerin açlık grevlerinin farklı eylem ve etkinliklerle devam edeceğini belirtti ve “eylemlerimizle sessizliğe çıra oluyoruz” dedi. Açlık grevinin yayıldığını ve toplum tarafından sahiplenildiğini ifade eden Düzgün, “Uzun soluklu bir mücadele içindeyiz. Amacımız halklara yönelik saldırıları değerlendirmek. Farklı inanç önderleriyle bir araya geleceğiz ve Diyarbakır’a gideceğiz. Bu eylemin birçok ayağı olacak, bir çok eylem ve etkinlikle devam edecek” dedi.

http://www.solbakis.com/

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakarak bizi desteklemeyi düşünün