Türkiyeden Haberler

Alevilerden Diyanet İşleri Başkanı Mehmet Görmez’e Sert Tepki

Kocaeli’deki 8 cemevi yaptıkları ortak basın açıklaması ile Diyanet İşleri Başkanı Mehmet Görmez’in cemevleri ile ilgili açıklamalarına tepki gösterdi

Diyanet İşleri Başkanı Mehmet Görmez AKP’nin 64. hükümet programında yer alan ‘Geleneksel irfan merkezleri ve cemevlerine hukuki statü tanıyacağız’ maddesine istinaden, “Cemevlerinin caminin alternatifi, başka bir inancın mabedi gibi gösterilmesi kırmızı çizgimizdir” yorumunda bulunmasına Alevilerden tepki geldi. Kocaeli’de bulunan 8 cemevi Derince İmam Hüseyin Cemevi’nde ortak basın açıklaması düzenledi. Açıklamaya cemevlerinin başkanları ve alevi vatandaşlar katıldı.

‘ÇOK GÖRMEZ’LER GÖRDÜK

Kocaeli’deki 8 cemevi adına basın açıklamasını Ali Ekber İncesu okudu. İncesu, “Cemevlerinin camilerin alternatifi olarak görülmesi ancak Türkiye’nin Diyanet İşleri Başkanı’na yakışacak bir yorumdur. Alevilere Alevilik öğreten çok ‘Görmez’ler gördük. Herkes kendi işine baksın. 93 yıldır 120 bin kadronun içinde Alevi barındırmayan bir toplulukla kardeşçe yaşayan bir toplumuz” ifadelerini kullandı.

BİZE ALEVİLİK ÖĞRETMEYİN

Alevilere hoşgörü öğretilmez, hoşgörü konuşulmaz, hoşgörünün zenginliğinin ta kendisidir diyen İncesu, “Kitap okumayı bilen Alevilere, Alevilik öğretmeye çalışmasınlar. Din dersimizi seçemediğimiz için. Camilerimizin, imamlarımızın, müezzinlerimizin, vaizlerimizin, imam hatip liselerimizi ilahiyat fakültelerimizin hatta diyanet işlerimizin tüm giderlerini bizlerin vergisiyle karşılayıp ta bize Aleviliği öğretmeyin. Cemevleri sizin derdiniz olmamalı. Bırakın Aleviliği, Alevilere siz buna bir şey eklemeyin. Biz aleviyiz. 14 asırdır Alevi geldik, Alevi gidiyoruz. Bizi bize bırakın olur mu? Bırakın isteyen camisinde, isteyen cemevinde ibadetini yapsın. Allah ile nerde bütünleşiyorsa orda olsun. Maaşla çalışan biri çıkmış yine Alevilere söylemeye çalışıyor” ifadelerini kullandı.

FETVALARINI TANIMIYORUZ

Aleviler asırlardır kendi inançları için kimseden maaş almadılar diyen Ali Ekber İncesu, “Dünya alevi insanlarını iyi tanıyor. Alevi halkı haram yiyenleri adam yerine bile koymaz bırak evlenmeyi. Yıllardır bizim verdiğimiz vergiden maaş aldın. Önce bu vergilerimizin hesabını ver. Seni de fetvalarını da tanımıyoruz. Cemevimiz bizim kutsalımızdır, ibadethanemizdir. Cemevleri insan-i kamil yetiştirme yeridir, helal lokma yerleridir. Hak ve adaletin öğretildiği yerlerdir. Ey diyanet işleri başkanı Alevilerin vergileriyle maaş alıyor haram lokma yiyorsun” şeklinde konuştu.

HADDİNİ BİLMEMLİ

İncesu, “Cemevlerine statüyü siz veremezsiniz. Bu hak anayasal bir haktır. Diyanet başkanı haddini bilmeli. Ne söylediğine dikkat etmeli. Siz yasalarla bir kurumsunuz. Siz yasalar üstü bir kurum değilsiniz. Hele ki Alevilerin inancını tayin etme konusunda hiçbir hakka sahip değilsiniz” dedi. İncesu, “Diyanet İşleri’nin gafları ilk değil. Son olarak ‘bir babanın kızına şevk duyması haram değildir’ dedi. ‘Aleviler kırmızı çizgimizdir’ dedi. Biz hangisine cevap vereceğimizi bilmiyoruz. Sabırla bekliyoruz” sözleriyle açıklamasını sonlandırdı.

http://www.bizimkocaeli.com/

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakarak bizi desteklemeyi düşünün