Türkiyeden Haberler

Alevilere Hakaret Eden Doktora Çapa Tıp Önünde Protesto

Çapa Tıp Fakültesi’nde Alevi bir yurttaşın, kendisini muayene eden doktor tarafından nefret söylemine maruz kalması dair tepkiler sürüyor. HDP’li vekil Paylan: Nefret suçlarının cezalandırıldığı bir ülke istiyoruz.

İstanbul Üniversitesi Çapa Tıp Fakültesi’nde geçen hafta alevi bir yurttaşın, kendisini muayene eden doktorun sarf ettiği nefret söylemine maruz kalarak ayrımcılığa uğramasına dair tepkiler sürüyor. Tekirdağ Çorlu’da bir akrabasının inşaat şirketinde çalışan şeker hastası İbrahim Kartal, rutin muayene için gittiği hastanede Prof. Dr. Ahmet Şeref Demirel’in sarf ettiği, “Aleviler cemevinde dansöz oynatıyor, şarap içiyor, buralar cümbüş evidir. Böyle din mi olur? Hepsi teröristtir” sözleriyle ayrımcılığa maruz kalmıştı.

Yaşanan olayı protesto eden dün alevi dernekleri, sivil toplum örgütleri, ile HDP milletvekili Garo Paylan, CHP milletvekilleri Ali Şeker ve Eren Erdem’in katılımıyla fakülte dekanlığı önünde bir basın açıklaması gerçekleştirildi.

‘YASA ÇIKMALI’

Yaşanan olaya ilişkin Paylan, “Her kimliğe karşı nefret suçlarının cezalandırıldığı bir Türkiye istiyoruz. Nefret suçları yasasının bir an önce çıkması ve ayrımcı politikayı ortadan kaldırmaya çocuklarımızın eğitiminden başlamalıyız” diye konuştu.

‘SESSİZ KALMAYACAĞIZ’

Sultangazi Pir Sultan Abdal Cemevi Başkanı Zeynel Odabaş, “Kamunun her alanında aleviler ve benzeri azınlıklar yoksayılıyor. Biz bunlara karşı sessiz kalmayacağız, bugünde olduğu gibi bu tarz tutumlara direnmeye devam edeceğiz” dedi.

İSTİFA ÇAĞRISI

Halkın üzerinde kurulmak istenen siyasi kontrolün ürkütücü noktalara ulaştığını dile getiren alevi kurumları, Ahmet Şeref Demirel’e Hipokrat yeminini hatırlatarak, istifa çağrısında bulundu. Açıklamada, “Performans, mobbing ve kadrolaşma siyasilerin, idarecilerin üslubu ve yanlış sağlık politikaları gün geçtikçe sağlık çalışanlarını ve hastalarını karşı karşıya getirmektedir. İnsanlık onuruna sahip çıkan tüm sağlık emekçilerini de desteklerinden dolayı selamlıyoruz” ifadelerine yer verildi.

http://www.birgun.net/

 

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Bu Haberde Dikkatinizi Çekebilir!
Kapalı
Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakarak bizi desteklemeyi düşünün