Türkiyeden Haberler

Ali’nin Evlatlarının Katledildiği Bir Günde Yemek Fuarı Doğru Değil

Muharrem ayı cahiliye döneminde bile insanların saygı gösterip savaşları susturduğu aylardan biri olmasına rağmen, Malatya Büyükşehir Belediyesi Kültür A,Ş’nin düzenlediği Yöresel Tatlar Fuarı açmasına tepkiler artarak devam ediyor.

BÖYLE BİR FUARI ABES BULUYORUZ

Malatya Büyükşehir Belediyesi Kültür A.Ş. tarafından düzenlenen fuarı değerlendiren Pir Sultan Abdal Kültür Derneği Malatya Şube Başkanı Songül Tunçdemir, Aleviler için önemli olan Yas-ı Matem ayında olduklarını vurgularken fuarı şu sözlerle eleştirdi:  “Her fırsatta Aleviliği ağzına alan, Ankara Katliamından sonra ülkede yas ilan eden hükümetin bu yasın gerektirdiği şeylere uymaması, ilimizde gördüğümüz gibide ‘yöresel tatlar fuarı’ açması ve burada yöresel yemekleri tattırması bizim için üzücüdür. Böyle bir fuarın Muharrem ayına denk getirilmesini şiddetle kınıyoruz. Biz bu fuarı düzenleyen kurumlardan ve hükümetten saygı bekliyoruz. En başta Ankara Katliamından dolayı sonrasında Muharrem Ayından dolayı böyle bir fuarı abes buluyoruz. Ankara Katliamı ansızın yaşanan bir olaydı ve tarihi belli değildi. Fakat Muharrem ayının tarihi belli, günü belli. Buna göre ayarlanması bizim için çok üzücü. Yetkilileri bu konuda uyarmak istiyoruz ve saygı bekliyoruz. Bizim Ramazan Ayında gösterdiğimiz saygıyı Muharrem Ayında bizlerde bekliyoruz.”

“DEVLET GEÇMİŞTEN BERİ ALEVİLERİ YOK SAYMAKTA”

Devletin geçmişten beri Alevileri yok saydığını söyleyen Tunçdemir: “ Bunu uygulamış olduğu çeşitli politikalarla bize hissettirmekte. Fakat Cumhurbaşkanı’nın Başbakan olduğu dönemde sürekli ‘Ali’yi sevmek Alevilikse benden iyi Alevi yoktur.’ diyerek söylemlerde bulunması, ardından Yas-ı Matem ayında yas tutanlara saygı gösterilmemesi bizim için dikkate değer bir tavır.” dedi.

“DEMOKRASİ DEĞİL KOYU BİR FAŞİZM YAŞANIYOR”

Dersim başta olmak üzere bir çok yerde ibadet yerlerine yapılan saldırılara da değinen Tunçdemir: “Dersimde ve bir çok yerde kutsal yerlerimiz bombalanıyor ve bunlar Yas ayımızda yapılıyor. Hem dirimize saygı göstermiyorlar hem ölümüze saygı göstermiyorlar. Medyayla basınla insanlar uyutuluyor. Sürekli demokrasiden, barıştan, kardeşlikten bahsediliyor ama bunun pratikte bir yansıması yok. Bir taraftan bir zulüm var öteki taraftan ülkemizde demokrasi varmış gibi insanlar yanıltılıyorlar. Artık ülkemizde değil demokrasiden bahsetmek koyu bir faşizm yaşanıyor.” değerlendirmesinde bulundu.

“ALİ’NİN EVLATLARININ KATLEDİLDİĞİ BİR GÜNDE YEMEK FUARI DOĞRU DEĞİL”

Alevi Dedesi Hüseyin Kuğu da Malatya’da düzenlenen fuarın Muharrem Ayı’na denk gelmesi nedeniyle doğru bulmadıklarını belirterek şu açıklamada bulundu:” 680 yılından itibaren ehlibeyt soyuna Muaviye ve onun oğlu Yezid tarafından bir sürü zulüm, hakaret ve cana kastedildi. Duyarlı bir toplum henüz daha olamadık. Bugün 2016 yılına geliyoruz ve 21. Asırda aynı zihniyetin devam ettiğini görüyoruz. Eğer belediyeler bu tarz fuarları bilinçli olarak yapıyorlarsa, biz Alevi toplumunda böyle bir kuşku doğuyor, bunun açıklamalarını yapmaları gerekiyor. Çünkü bu matem ayıdır. Biz Alevilerin hepsi ehlibeyt uğruna yastayız. Onlarda zaman zaman ‘biz Ali’yi seviyoruz’ diyorlarsa, o zaman Ali’nin evlatlarının katledildiği bir günde yemek fuarını açmalarını biz doğru görmüyoruz. “

“ÇAĞDAŞ BİR HUKUK DEVLETİ OLAMADIK”

Kuğu, Alevilerin her dönem yok sayıldığını ve seçimlerden seçimlere adlarının anıldığını söylerken ibadethanelere yapılan saldırılarla ilgili şu açıklamalarda bulundu: “Devletler 1400 yıldan beri uygar devlet geleneğini geliştiremedi. Çağdaş bir hukuk devleti olmadık. Aleviler ya hiç sayıldı ya yok sayıldı ya inkar edildi ya da yeri geldikçe seçimden seçime bir şeyler koparırız diye adları anıldı. Alevilerin sorunu sadece bu hükümetle başlamadı. Bundan öncede aynı uygulamalar vardı ve bu hükümette bunu kızıştırdı. Daha arttırdı daha da güvensizleştirdi. Bir Cemevinin bombalanması, yıkılması asla doğru değildir.”

“BU FUARI DÜZENLEYENLERİ KINIYORUZ”

Ayşe Şahan isimli vatandaş ise fuarla ilgili şu değerlendirmelerde bulundu: “Yas tuttuğumuz bu günlerde biz Alevileri önemsediğini söyleyen hükümetin, hükümet yetkililerinin Muharrem Ayı ve Ankara’daki katliamıyla acıların bu kadar yoğunlaştığı bir dönemde böyle bir fuarın yapılmasını doğru bulmuyorum. Bu fuarı düzenleyenleri kınıyoruz. Biz Aleviler olarak daha samimi, insani anlamda daha değerli adımlar bekliyor ve inançlarımıza daha çok saygı duyulmasını bekliyoruz. Sadece sözde bırakılmasını doğru bulmuyoruz. “ dedi.

ÇAKIR, NASIL BİR CEZAİ MÜEYYİDE UYGULAYACAK?

Malatya Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Çakır, Kültür AŞ yetkililerini bu saygızlığa karşı nasıl bir ‘cezai müeyyide’ uygulayacağı merak konusu oldu

www.malatyaguncel.com/

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Bu Haberde Dikkatinizi Çekebilir!
Kapalı
Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakarak bizi desteklemeyi düşünün