Avrupadan HaberlerHaberler

Almanya Alevi Birlikleri Federasyonu’ndan Açıklama

Almanya Alevi Birlikleri Federasyonunun bilindiği üzere geçen günlerde Almanya Hükümeti tarafından Kamu Tüzel Kişilik olarak Tanınmasına Yönelik Gelen Saldırılara Dair Açıklama yaptı.

Açıklamada “Alevilerin Birlik ve Beraberliği, ne kendilerine şia misyonerliğini üstlenmiş kişiler ve kurumlar tarafından, ne de Aleviliği kendilerince tanımlamaya çalışan islami bir yapıya büründürmek isteyen siyasi şaklabanlar tarafından yıpratılamayacaktır.” denildi.

Açıklamının devamında ise;
Almanya Alevi Birlikleri Federasyonumuzun 30 yıllık mücadele sürecinde, Almanya’nın Kuzey Ren Westfalya (NRW) eyaletinde Kamu Tüzel Kişilik Statüsü alarak tanınması ve diğer tüm dünya inançları gibi aynı göz hizasında, kendine özgü bir inanç olarak tanınması, Alevilerin hakettikleri değerin gelişmiş ülkelerde nasıl kavuştuğunu göstermektedir. Almanyada anayasal bir hak olan inançların eşit seviyede tanınması ve devletin inancı tanımlama gibi bir cürrete girmeden, eşit yurttaşlık haklarını vermesinin bir erdemlilik olduğunu, bunu da Türkiye ve alevilerin yaşadıkları diğer dünya ülkelerine bir örnek olmasını arzuluyoruz. Almanya Alevi Birlikleri Federasyonumuzun tanınması ile birlikte Konfederasyon ve Bileşenlerine saldıran zihniyet, aynı zamanda Avusturya Alevi Birlikleri Federasyonumuzun AIHM’ de yürüttüğü davaya ve 8-9 Şubat 2020 tarihinde, Alevi kanaat önderleri, akademisyenleri ve yöneticileri ile gerçekleştirdiğimiz 1. Alevi Kurultayımızı ve Sonuç Bildirgesinide hedef alıp karalamaya çalışmaktadırlar.
Avusturya’da ilki düzenlenen 1. AVRUPA ALEVİ KURULTAYI, Alevilerin birlik ve beraberliğine büyük katkı sunmuştur. Düzenli olarak her 4 yılda bir gerçekleştirileceğini buradan kamuoyu ile paylaşıyor ve 2. AVRUPA ALEVİ KURULTAYI`nı 2024 yılında gerçekleştireceğimizi beyan ediyoruz.
Avusturya ve dünyanın her yerinde, Alevilerin temel inanç özgürlüğü ve diğer inançlar ile aynı göz hizasına gelme mücadelesi sonuna kadar devam ettirilecektir. Başka inançlar altında ezilme sendromu yaşayarak bunu kendine lütuf gören, şia ve islam misyonerlerine, yürüttükleri asimilasyoncu anlayış ve islam şovenizmine karşı, Aleviliği hakettiği yere, diğer tüm dünya inançları ile aynı göz hizasına varıncaya kadar mücadelemize devam edeceğimizi burdan tekrardan bildiriyoruz.

Birliğimiz daim ola,
AABF – Avusturya Alevi Birlikleri Federasyonu

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakarak bizi desteklemeyi düşünün