Avrupadan Haberler

Almanya Stuttgart’ta Seyit Rıza ve Arkadaşları Anıldı

Almanya’nın Stuttgart kentinde Seyit Rıza ve arkadaşlarının anıldığı mitingde, Dersim Soykırımı için adalet talep edildi.

Anma vesilesiyle yapılan konuşmalarda, ötekileştirilen halkların ana dil, inanç özgürlüğü ve özerk yönetime kavuşması ve Seyit Rıza ile arkadaşlarının mezar yerlerinin açıklanması istendi. Stuttgart Schlossplatz’ta 16 Kasım, yapılan mitingle, idamlarının 78.yılında Seyit Rıza ve Arkadaşları anıldı. Dersim 38 Soykırıma Karşıt Derneği’nin organize ettiği mitinge yüzlerce kişi katıldı.

“Dersim 38 Soykırımı hala devam ediyor, katledilen halklarımız için bir mum da sen yak” sloganıyla bir araya gelerek, ağıtlar eşliğinde günün anlam ve değerine dair konuşmalar yapıldı. Seyid Rıza’nın açılan büyük posteri, Almanca ve Türkçe “Dersim 38 Soykırımını unutmadık, unutturmayacağız, Dersim Soykırımı için Adalet İstiyoruz” yazılan büyük pankartlar açıldı. Yerlere mumlarla 38 Dersim yazılırken karanfillerle şehitler temsil edildi.

Soykırımcılardan hesap soruldu

Mitingte yapılan açıklamada, “5 Eylül 1937’de Erzincan valisi ile görüşmek için giden Seyit Rıza, Muti köprüsünde tutuklanmış, Elazığ’a götürülmüştü. Elazığ’da Dersim’i isyana teşvikten ve isyana katılmaktan yargılanmış, 15 Kasım sabaha doğru Seyid Rıza ve diğer 6 kişi Elazığ Buğday meydanında idam edilmişti. Torunları olarak Atalarımıza uygulanan ve halen devam eden soykırımın hesabını, soykırımcılardan soruyoruz. Bir daha Dersim, Şengallerin, Halepçelerin, Enfallerin yaşanılmaması için bu 15 Kasım’da yüksek düzeyde haykırıyoruz. Seyid Rıza ve 6 arkadaşının naaşı nerede? Diasporada yaşayan biz Kürt, Alevi, devrimciler olarak; Yıllardır Kürdistan’da yapılan tüm katliamlarla Türk devletinin yüzleşmesini, Kürtlerin, Alevilerin, ötekileştirilen halkların ana dil, inanç özgürlüğü ve özerk yönetime kavuşması, Seyid Rıza ve arkadaşlarının mezar yerlerinin açıklanması, Soykırımcıların adlarının Kürdistan’dan derhal kaldırılması, Kültürel soykırımın devamı olan karakol, kalekol, hes, ve barajların yapımına son verip, koruculuk sisteminin kaldırılmasını talep ediyoruz.” denildi.

GÜL GÜZEL/STUTTGART

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakarak bizi desteklemeyi düşünün