Türkiyeden Haberler

Ankara katliamının talimatçısının bilgisayarında Alevi,Kürt ve Türkmen köylerine Saldırı Planı

Ankara katliamının talimatını veren IŞİD’in Gaziantep örgütlenmesinin isimlerinden Yunus Durmaz’ın bilgisayarından örgütün planı çıktı. IŞİD’in kanlı saldırılar için Alevi, Kürt ve Türkmen köylerini listelediği ve keşif yapıldığı belirlendi.

Ankara Katliamı’nın ardından Ankara Cumhuriyet Başsavculığı tarafından yapılan soruşturmada Ankara Emniyet Müdürlüğü IŞİD’in Gaziantep yapılanmasını ortaya çıkarmıştı.

Gaziantep’te yapılan seri operasyonlarda çok sayıda hücre evine ve mühimmat dolu depolara ulaşıldı. Sözde Gaziantep emiri olan ve Ankara saldırısının talimatını veren Yunus Durmaz ise ikamet ettiği eve yapılan baskından kurtularak kaçtı. Durmaz’ın halen Suriye’de olduğu ifade ediliyor.

 PLANLAR DURMAZ’IN BİLGİSAYARINDA

Habertürk’ün haberine göre, Durmaz’ın bilgisayarına el konuldu. Söz konusu bilgisayarda yapılan ilk incelemede, Antalya’da düzenlenen G20 Zirvesi ile 18 ilde 25 noktayı hedef alan saldırı planları deşifre edildi. Yapılan ayrıntılı incelemede şifreli bir program tespit edildi. İstihbarat Şube Müdürlüğü’nde oluşturulan 3 kişilik uzman ekip, programın şifresini çözdü. IŞİD’in “kaos planı” ortaya çıkarıldı. Örgütün Türkiye’de kimlik temelli Türk-Kürt iç savaşı ile mezhep çatışmalarına yol açacak planlar peşinde olduğu görüldüğü iddia edildi. Notlar arasında Doğu ve Güneydoğu’da faaliyet gösteren AKP ve HDP’nin temsilciliklerinin de listesi bulundu.

ALEVİ KÖYLERİ LİSTELENMİŞ

IŞİD’in, bölgedeki Alevi Türkmen ve Alevi Kürtlerin yaşadığı köylerin haritalarını tuttuğu belirlendi. Söz konusu haritalarda hangi bölgede hangi il ve ilçeye bağlı köylerin bulunduğu, buralarda oturanların Alevi olup olmadığının da kodlandığı görüldü. Bölgede bulunan askeri üsler ile emniyet birimlerinin de tek tek not alındığı ve bu amaçla geniş keşif bilgilerine yer verildiği tespit edildi.

HES’LER DE HEDEFTEYDİ

Dijital veri incelemesi sonucunda IŞİD’in, Türkiye’deki tüm hidroelektrik santrallarının (HES) listesini de tuttuğu belirlendi. Özellikle Doğu ve Güneydoğu Anadolu bölgelerinde bulunan barajların listenin ilk sıralarında yer aldığı belirlendi. Bunlara ilişkin ayrıntılı keşif çalışmalarının yapıldığı, saldırı için en uygun noktaların belirlendiği ortaya çıkarıldı.

MAAŞINA ZAM İSTEMİŞ

Bilgisayardaki bir başka notta maaş artış talebinin olduğu da görüldü. Durmaz’ın örgütün Rakka’da bulunan komuta merkezine yazılı talepte bulunarak, “İşlediğimiz amellere (eylemlere) karşılık maaşımın 5 bin dolardan 20 bin dolara çıkarılmasını istiyorum” dediği kayda geçirildi.

http://www.birgun.net/

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakarak bizi desteklemeyi düşünün