Türkiyeden Haberler

Asım Akansoy, KKTC Alevi Kültür Merkezi temsilcilerini kabul etti

İçişleri ve Çalışma Bakanı Asım Akansoy,  KKTC Alevi Kültür Merkezi temsilcilerini kabul etti.

Bakanlık’tan yapılan açıklamaya göre, KKTC Alevi Kültür Merkezi Başkanı Metin Kaya, Alevilerin sorunlarını Akansoy’a aktararak, Cemevi olmayışının, Alevilerin kendi kültür ve inançlarını icra edememelerinin büyük bir sıkıntı olduğunu ifade etti.

KKTC Alevi Kültür Merkezi Gazimağusa Şubesi Başkanı Zeynel Arslan da kabulde,  KKTC’de yaşayan Alevilerin inanç boyutunda sıkıntı yaşadığını, 1996 yılından beri Cemevi inşaatının devam ettiğini, siyasilerden inşaatın tamamlanması için destek ve duyarlılık beklediklerini söyledi.

Herkesin inancına saygı duyduklarını kaydeden Arslan, kendi inançlarını devam ettirecekleri bir ibadethanenin kendilerine verilmesini temenni ettiklerini söyledi ve Akansoy’dan destek istedi.

AKANSOY

İçişleri ve Çalışma Bakanı Asım Akansoy da konuşmasında, “Bu ülkede yaşayan her türlü inanç topluluklarına eşit ve adil davranmamız,  sürdürdüğümüz siyasi ahlakın gereğidir” dedi.

Akansoy, kendi kültürlerini ve inançlarını yaşatması açısından Alevilere demokrasi kültürü içinde her zaman destek olmaya hazır olduğunu kaydetti. Cihangir’de bulunan Cemevi inşaatını ziyaret ettiğini ve çok kötü şartlarda Alevilerin inançlarını yaşatmaya çalıştıklarına tanık olduğunu belirten Akansoy, “Alevilerin bu konudaki beklentilerine  cevap vermemiz gerekiyor, onlar bu toplumun en önemli dini kültürel zenginliklerinden biridir” ifadelerini kullandı.

Akansoy, Alevilerin Cemevi inşaatının en kısa sürede tamamlanması için, Alevi Kültür Merkezi ile iş birliği içinde çalışmaya her zaman hazır olduklarını da belirtti.

http://www.gundemkibris.com/

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakarak bizi desteklemeyi düşünün