Avrupadan Haberler

Avrupa Alevi Birlikleri Konfederasyonu’ndan Avrupa Parlamentosu önünde eylem

Avrupa Alevi Birlikleri Konfederasyonu, Strasbourg’ta Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’ne Türkiye’nin doğusundaki kara tablo ile  ilgili bir bilgilendirme dosyası sundu ve Avrupa Parlamentosu milletvekilleriyle görüştü. Ayrıca Güç Birliği’nin de katılımıyla AİHM’den AP’ye yürüyüş ve mitingler yapıldı.

Hrant Dink’in ölüm yıldönümünde, “Çocuklar Ölmesin Analar Ağlamasın!” sloganıyla yapılan eyleme, Almanya, Fransa, Avusturya ve Britanya Alevi Dernekleri’nin yanı sıra Kürt Kadın İnisiyatifi, ADHK, Alınteri, ATıK vb. kurumlardan 300’ün üstünde insan katıldı.

Kürt halkı ile dayanışmanın ötesinde, Avrupa Parlamentosu önünde yapılan mitingde, AABK Başkanı Hüseyin Mat, “Buradan söz veriyoruz. Türkiye’de doksan yıldır hakları gasp edilenlerin hakları verilene kadar ısrarla, inatla bu mücadeleyi sonuna kadar sürdüreceğiz” dedi.

“Savaşa Hayır, Barış Hemen Şimdi!”, “Çocuklar Ölmesin, Analar Ağlamasın!”, “Direne Direne Kazanacağız!”, “Katil Erdoğan!” sloganları atılırken, “Avrupa Sessizliğe Son Ver!”, “Artık Yeter”, “Savaşlar Dursun”, “Kırmızı Cizgimizdir. Diyanet Kapatılsın!”, “Yüzbin Alevi inançlarından Dolayı Katledildi!”, “Terörü Kim Finanse Ediyor?”, “Barışa Giden Yol Yoktur. Barış Yolun Kendisidir!” dövizleri taşındı.

Avrupa parlamenterleriyle İngilizce, Almanca ve Fransızca görüşmelerde bulunan Alevi Federasyonu temsilcileri, 27 Ocak’ta Avrupa Konsey’inde konuşma yapmaya davet edildi. Görüşmeler önümüzdeki günlerde de sürecek.

STRASBURG – Ayşe EĞİLMEZ – http://www.yeniposta.de/

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Bu Haberde Dikkatinizi Çekebilir!
Kapalı
Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakarak bizi desteklemeyi düşünün