Türkiyeden Haberler

Avrupa Parlamentosundan cemevine ziyaret

Avrupa Parlamentosu Milletvekilleri ve Danışmanlarından oluşan bir heyet Gazi Cemevi, Armutlu Cemevi ve Boğaziçi Üniversitesi akademisyenleri’ni ziyaret etti.

Avrupa Alevi Birlikleri Konfederasyonu’nun girişimleri sonucu Avrupa Parlamentosu Milletvekilleri ve Danışmanlarından oluşan bir heyet Gazi Cemevi, Armutlu Cemevi ve Boğaziçi Üniversitesi akademisyenleri’ni ziyaret etti.

AP heyeti içinde bulunan milletvekilleri, Marie Christine Vergiat, Takis Hadjigeorgiou, Miguel Urban, Mark Demesmaeker ve Javier Couso yer almaktadır. Ayrıca heyette yer alan danışmanlar, Maj Alett Rydbjerg, Simon Neyhouser ve Juan Peris de yer aldı.

Heyet’e AABK adına Britanya Alevi Federasyonu genel sekreter yardımcısı ve diplomasi sorumlusu Haydar Ulus, Britanya Alevilik Araştırmaları temsilcisi Semih Savaşal ve Fransa Alevi Birlikleri Federasyonu 2. Başkanı Veli Günes eşlik etti.
4 Mart 2016 Cuma sabahı İstanbul Gazi Cemevi ve daha sonra Armutlu Cemevi ziyaretlerinde bulunan heyet, son zamanlarda Alevilerin mahallelerine ve Cemevlerine yapılan devlet saldırıları, AKP’nin Alevilere hazırladığı tuzaklar ve son zamanlarda polis tarafından öldürülen gençler hakkında bilgi aldı.

Avrupa heyeti, öldürülen Dilek Doğan, Yılmaz Öztürk’ün aileleri, Veli Gülsoy Dede, önceki chp dersim milletvekili hüseyin Aygün, önceki hdp istanbul milletvekili Ali Kenanoğlu, Psakd şube başkanı Zeynep Yıldırım’ında aralarında bulunduğu birçok Alevi kurum yöneticisi ve halkla buluştu.

Daha sonra Boğaziçi Üniversitesi akademisyenleri ile buluşarak akademisyenlerin son barış çağrısına yapılan AKP hükümeti saldırıları ve ülkedeki baskılar hakkında genel bilgi aldılar.

Heyet bu akşam Diyarbakır’a giderek oradaki insan hakkı ihlallerini yerinden inceleyecek ve topladıkları bilgileri AİHM başta olmak üzere Avrupa Parlamentosuna ve tüm ilgili kurumlara iletecek.

http://www.gercekgundem.com/

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakarak bizi desteklemeyi düşünün