Türkiyeden Haberler

Baki DÜZGÜN: Polis Cemevlerimizi kriminalize etmek istiyor

Gazi Mahallesi’nde ellerinde otomatik silahlar bulunan maskeli özel harekât polisleri dün sabah saatlerinden itibaren semtte yoğun güvenlik önlemi aldı. TOMA ve zırhlı araçlarda cemevinin çevresinde konuşlanırken, herhangi bir olay yaşanmamasına karşı polis cemevinin bahçesine aralıklarla gaz atttı. İçeride bulananların sık sık “Karşılık vermeyin” uyarılarına karşı atılan gazlardan cenaze için cemevine gelenler de etkilendi.

Tahammül edemiyorlar

3 gündür olayların yatıştırılması için cemevinde yatıp kalkan Alevi Bektaşi Federasyonu (ABF) Genel Başkanı Baki Düzgün, doğudaki sivil ölümlere dikkat çekmek için yapılması planlanan yürüyüşten, cemevi bahçesine girilerek gerçek silahların kullanıldığı bir sürece döndüğünü belirterek, “Bizim burada arabuluculuk yapmak istememize karşı polis, bilerek cemevlerimizi kriminalize etmek istiyor” dedi.

Pir Sultan Abdal Kültür Derneği (PSAKD) Gazi Şehitleri Cemevi Başkanı Göksel Fidan ise “Bize sığınanlara kapımızı kapatamayız. O yüzden de bizi bir yerlere empoze etmeye çalışıyorlar” diye konuştu.

Demokratik Alevi Dernekleri İstanbul Eşbaşkanı Bülent Felekoğlu da “Akrep ve TOMA’lardan ırkçı marşlar çalınarak halk terörize ediliyor” ifadelerini kullandı.

Cemevinin içerisinde görüştüğümüz Halk Cepheliler ise “Cemevi’nden bize ateş ediyor’ diyorlar. Biz hiçbir inanç merkezini çatışma alanı olarak kullanmaktan yana değiliz. Polis araçlarından her gece ‘Sizi yok edeceğiz’ diye anons yapıyorlar” diyor.

http://www.cumhuriyet.com.tr/

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakarak bizi desteklemeyi düşünün