Avrupadan Haberler

Berlin Alevi Toplumu Cemevi’nde ”Diyanet ve Aleviler” paneli

Berlin Alevi Toplumu Cemevi, Diyanet İşleri Başkanlığı’nın konumunu tartışmak üzere bir panel düzenledi.

Panele, konuşmacı olarak CHP İstanbul Milletvekili Eren Erdem ve ABF Eski Başkanı Araştırmacı-Yazar Turan Esen katıldı.

Panel öncesinde bir değerlendirmede bulunan Berlin Cemevi Yönetim Kurulu Başkanı Halit Büyükgöl “Türkiye’de yıllardır Alevilerin vergileriyle Diyanet İşleri Başkanlığının bütçesine katkı sağlanıyor. Böylece, Türkiye’nin bütçesi oluşturuluyor. Bu bütçe içerisinde Alevilerden alınan paralarla Camiler yapılıyor, suyu elektriği ödeniyor ve biz Alevilere hakaret eden imamların aylığı ödeniyor. Bunlar yetmiyor gibi son zamanlarda Diyanetin başlattığı iftiralarla Alevilerle evlenilmez diyerek Cemevleri bizim kırmızı çizgimiz fetvaları veriliyor. Diyanetin ne kadar helal lokma yediğini herkes burada çok net görüyor.

Onun için Alevi örgütünün talebi, laik bir ülkede kesinlikle diyanetin lağvedilmesi gerektiğidir. Aleviler dini cemaatler olarak nasıl kendilerini finanse ediyorlarsa Sünnilerde aynı şekilde kendilerini finanse etmelidir. Toplanan vergilerle diğerlerinin ibadetine katkı sağlanmamalıdır. Bu düşüncelerimiz Sünnilere karşı olan bir tavır değildir. Burada yaşanan bir hukuksuzluktur. Bu duruma dikkat çekmek için böyle bir panel yapma ihtiyacı duyduk“ şeklinde konuştu.

Panelde öncelikle söz alan Turan Eser bir sunumla Diyanet İşleri Başkanlığının genel yapısı üzerinde durarak Alevileri yok sayan konumuna dikkat çekti. Bir hayli doyurucu sunumunda pek çok veriyi katılımcılarla paylaşan Eser, Diyanet’in bütçesinin 13 bakanlığın bütçesine denk düştüğü kaydetti. Rakamlarla Diyanet’in ve şu andaki bütün kamu kurumlarının ne şekilde mezhepçi ve gerici bir anlayışla yönetildiğini vurgulayan Eser, Diyanet’in dışında İlahiyat Fakülteleri, Milli Eğitime Bakanlığına bağlı Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi öğretmenleri gibi pek çok kurum da bir yana bırakılırsa Din görevlisi çalışmayan hiçbir kamu kurumu kalmadığını belirtti.

Milletvekili Eren Erdem ise Diyanet İşleri Başkanlığı hakkında soru önergeleri verdiğinin altını çizerek, Diyanete bütçeden ayrılan paranın aşırı olması ve bu paranın ne şekilde kullanıldığını kimsenin bilmediğini söyledi. Erdem, Diyanet’in bir tür “örtülü ödenek” gibi çalıştığını belirtirken, Diyanet İşleri Başkanlığının döner sermaye kaynaklarından kullandığı 23 milyon liranın akıbetinin nerede olduğunun bilinmediğini özellikle vurguladı. Bu miktarın seçim çalışmalarında kullanılıp kullanılmadığını bir soru önergesiyle gündeme getirdiğini dile getirdi.

ha-ber.com/Orhan Önaldı/Onur Doğanay/Berlin

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakarak bizi desteklemeyi düşünün