Avrupadan Haberler

Britanya Alevi Federasyonu, 37.Yılında Maraş Katliamını Lanetliyoruz!

37 yıl önce 19-26 aralık 1978 tarihlerinde Maraş sokaklarında İnsanlık katledildi.
Daha sonraki yıllarda MİT eli ile organize edildiğini öğrendiğimiz bu katliamda çocuklar, kadınlar, yaşlı insanlar işkence edilerek, yakılarak ve kurşunlanarak öldürüldüler. Bugün dünyanın lanetlediği Işid çetelerinin vahşeti Maraş’ta Alevilere uygulandı. Devlet güçleri günlerce bu vahşete seyirci kaldı. Belediye hapörlörlerinde ‘kızıllar şehrimizi bastı, kızıllar iki insanımızı öldürdü’ gibi asılsız duyurular yapılarak sıradan vatandaşlar bile birer potansiyel katil haline getirildi.

Binlerce gözü dönmüş cehalet güruhtan oluşan kalabalıklar sokaklarda Alevi kızılbaş avına çıkmıştı. Korku içinde evlerine gizlenmiş aileler kırk yıllık komşularının sesini duyduğunda heyecanla kapıyı açmış ama aynı komşuları tarafından katledilmişti. Öldürülen insanlar evleri ile birlikte ateşe verildi. Kimi canlarımız güruh tarafından işkence edilerek öldürüldü. Yaşlı kadınların önce gözleri oyuldu sonra bir kadına yapılabilecek en aşağılık işkenceler yapılarak katledildi. Küçük bebelerin vücutlarında onlarca hançer ve bıçak izleri vardı. Hamile kadının karnındaki yavru çıkarılmıştı. İnsanlar kazanların içinde kaynar sularla acılar içinde can verdi. Çocukları önünde anne babaya anne ve babaların yanında çocuklara işkenceler yapılıyordu. Korku ve panik tüm şehre hakim olmuştu.

Katliamın son günlerinde müdahale etmeye karar veren devlet güçlerinin mensupları bile şehre girdiğinde karşılaştıkları manzara karşısında dehşete düştüler. Yıllar sonra bile gördüklerini anlatmakta güçlük çekmekteler.
Yüzlerce insanımız katledildi. Binlerce can yerinden yurdundan oldu. Halen devlet bu vahşetle yüzleşmedi ve yüzleşmek istemiyor.

37 yıldır Maraş katliamında katledilen canlarımız adına Maraş’ta anma yapılmasına izin verilmiyor. 2010 yılından itibaren fiilen Maraş’a anma için canlara devlet izin vermiyor. İzin vermediği gibi 1978 yılında katillere karşı uygulamadığı şiddeti anma yapmak isteyen canlarımıza uyguluyor. Devletin tüm kolluk kuvvetleri anma günü seferber oluyor ve Maraş kapılarında anma için gelen hiç kimse şehre alınmıyor. Valilik resmi olarak anmayı yasaklıyor. Gerekçe olarakta ‘şehrin huzuru bozulacak’ gibi adeta dalga geçen alay eden bahaneler uyduruluyor.

Bu yıl yine 19 Aralık 2015 Cumartesi günü Maraş’ta olacağız ve katledilen canlarımızı özlemle anacağız. Bundan sonraki katliamlara dur demek için dünyanın tüm gerici ve faşizm uygulamalarına karşı mücadele etmeye devam edeceğiz.

Britanya Alevi Federasyonu

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakarak bizi desteklemeyi düşünün