Avrupadan Haberler

Britanya Alevi Kadınlar Birliği’nden şiddete maruz kalan kadınlar için basın açıklaması

Britanya Alevi Kadınlar Birliği “25 Kasım Kadına Şiddete Hayır” günü sebebiyle Britanya’da şiddete maruz kalan kadınlarla ilgili bir basın açıklaması yayınladı. Açıklama şöyle:

“Cinsiyetçi şiddete karşı direniyoruz. Kadına şiddet, ucu bucağı belli olmayan tarihten bugüne, fiziksel, cinsel, psikolojik, sosyolojik ve politik olarak devam ediyor. 2015 yılının istatistiklerine göre ayda en az 15 yıl ortalaması ile ölçüldüğünde, yılda en az 180 kadınımız fiziksel şiddet ile can veriyor. Günde en az 40 kadınımız fiziksel şiddete maruz kalıyor. Yılda, aile içi şiddete maruz kalıp yaşamını yitiren kadınlarımızın yanısıra, en az 14.600 kadınımız aile içi şiddetin mağduru olarak yaşamak zorunda kalıyor.

Günde an az, 5 tecavüz vakası ile karşılaşılıyor. Tecavüz edilenin haksız sayılıp, ölüm ile cezalandırılma olasılığı ise % 62. Günümüzün şartları, kadınını, her türlü şiddeti kabul eder duruma getirsede, direnen kadınların sayısı hala %8.

Günün her dakikasında, sözlü, fiziksel, psikolojik şiddete maruz kalan kadınlar, siyasi platformlarda da yer bulmaya çalışır iken, hak ve hukukun ataerkil yapısı, kadına, siyasi olarakta şiddeti uygun görüyor. Günümüzde kadını erkekten keskin çizgiler ile ayrıştırmış, erkek egemen toplumlarda, kadın, bir “Meta” haline dönüştürülmüş, eksik, yasak, günah olarak ötekileştirilip, cinsiyetinden utanır hale getirilmiştir.

Bizler Britanya Alevi Kadınlar Birliği kadınları olarak, kadına uygun görülen bu sistemi nefret ile kınıyoruz. 21. Yüzyılın “Alevi kadınları” olarak, inancımızında sağladığı güzellikler ile kadını erkekten ayıran, hiçleştiren her türlü şiddete karşı direncimizi koruyacağımıza söz veriyoruz.

Fiziksel, psikolojik, aile içi veya dışı, siyasal ve kültürel olarak maruz kaldığımız her türlü şiddetin karşınıda durabilmek, bir olmak, iri olmak, diri olmak için, öncelikle, erkeği kadından üstün tutan yasaların karşısında olacağız.

25 Kasım “Kadına Şiddete Hayır” gününde ve yaşadığımız her dakikada, dünya  üzerinde, kadını yoksayan her türlü şiddeti red ediyor, tüm insanlığı “şiddetsiz, eşitçe yaşanan bir hayata” çağırıyoruz”

http://www.londragazete.com/

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakarak bizi desteklemeyi düşünün