Avrupadan Haberler

Britanya Alevi Kültür merkezleri ve cemevlerinde Hızır cemleri yapılacak

Alevi inancı ibadet takviminde önemli bir yer tutan Hızır ibadeti ve bu ibadet bütününün içinde yer alan Hızır orucu, şubat ayının ikinci perşembesi son bulacak şekilde üç gün tutulacak. Perşembe akşamı itibarıyla Hızır Cem’ine bağlanacak.

Hızır orucu, Şubat ayının ikinci haftası Salı, Çarşamba ve Perşembe’ye denk gelecek şekilde tutulacak. Perşembe akşamı ya da şubat ayı içinde en uygun tarihlerde de cem gerçekleştirilecek.

Britanya Alevi Federasyonu’ndan yapılan açıklamaya göre hızır orucunun bitiminden sonra, bu yıl 11 ve 23 Şubat tarihleri arasında Britanya Alevi Kültür merkezleri ve cemevlerinde Hızır cemleri yapılacak.

Hızır Cemleri Britanya Cemevlerinde Hüseyin Gazi, Metin Dede ve Mehmet Yüksel Dede tarafından yürütülecek.

Britanya Alevi Federasyonu tarafından yapılan hızır orucuyla ilgili yapılan açıklama şöyle;

“İnancımızda Hızır çok önemlidir. Hızır inancı binlerce yıldır yaşatılan Alevi toplumu için en zor anlarda sığınılan yardım istenen en önemli kutsallarımızdandır.

Günümüzde Hızır’ın karşılığının anlaşılması ve hayata uyarlanması çok önemlidir. Hızır insanın en çok ihtiyaç duyduğu anlarda yardım istediğimiz kutsal bir enerjidir. İhtiyacı olanlara yardım eli uzatmak derdini paylaşmak mutluluğuna ortak olmak yani başkalarına Hızır olmak sizin ihtiyacınız olduğunda da o kişilerin sizin Hızır’ınız olacağı demektir.

En el hak anlayışına sahip olan Alevi geleneği Tanrıyı özünde gören hak ademde adem hak’ta anlayışıyla Hızır’ıda kendinden gayri görmez ve iyi olan her can’ın hızırın temsilcisi ya da kendisi olduğuna inanır. Yardımına ulaşana Bozatlı Hızır gibi yetiştin diyerek bunu söylemek ister aslında. Adına cemler yapılan oruçlar tutulan çocuklara isimleri konulan Hızır Ali’dir ademdir. Hak’tır aynı zamanda umuttur gelecektir geçmiştir, iyiliktir yardımlaşmaktır paylaşımdır.”

http://www.londragazete.com/

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakarak bizi desteklemeyi düşünün