Avrupadan Haberler

Britanya Alevileri Federasyonu’ndan Nusra’ya “Alevilere Saldırın” Tepkisi

Britanya Alevileri Federasyonu bugün yaptığı açıklamada, Nusra lideri Culani’nin Alevi şehirlerine saldırılması emrini kınadılar.

Britanya Alevileri Federasyonu bugün bir açıklama yaparak, Nusra lideri Culani’nin Alevi şehirlerine saldırılması emrini kınayarak, Suriye Alevilerinin yalnız olmadığını belirttiler.

Açıklamada, “bugün basına yansıyan ve muhatapları tarafından da henüz yalanlanmamış olan El Nusra çetesi sözde lideri Muhammed El Culani tarafından yapılan ‘Alevi yoğunluklu bölgelere saldırın’ emri’ni şiddetle ve nefretle kınıyoruz.” Denilerek Suriyeli Alevilerin yalnız olmadığı mesajı verildi.

Britanya Alevi Fedarasyonu’nun yaptığı basın açıklamasının tamamı:

Biz Aleviler için önemli olan Muharrem Matemi içindeyiz. Ankara en yakın olmak üzere tüm katliamlarda kaybettiklerimiz yasımızı daha da artırmaktadır. Bu yezit anlayışını 1400 yıldır tanıyoruz. İnsanlık adına utanç duyulan tüm inanç mensupları ve toplumların bu zihniyet karşısında tavrını netleştirerek Alevi toplumunun 1400 yıllık mücadelesine destek vermesi artık bir ihtiyaçtır. Sözde İslamcı çete guruplarının insan kanı ile beslenen ve kan dökmekten başka hiçbir marifetleri olmadığını biliyoruz.

Suruç, Ankara ve Diyarbakır katliamlarını bu maşaların yaptığını da biliyoruz.

El Nusra, El Kaide, ÖSO, Işid gibi çetelerin Orta Doğu’da emperyalistlerin maşalığını yaparak sözde Arap baharı rüzgarları adı altında milyonlara ulaşan insanın kanını akıttığı bir gerçektir.

Daha önce aynı çete gurupları Lazkiye, Idlib, El Sugur gibi Alevilerin yoğun yaşadığı bölgelerde ve Şengal, Kobane ve benzeri bölgelerde ise Ezidi ve Kürt halklarına yönelik insanlık dışı katliamlar yaptılar.

Bu sözde İslamcı çetelerin ve sahiplerinin hizmet ettiği inanç asla bir ‘din’ değildir. Bunlar, Şii camilerini, sinagogları ve tüm ibadethaneleri bombalayarak binlerce insanı katledenlerdir.

Suriye, Türkiye ya da herhangi bir coğrafyada Alevi, Sünni, Caferi, Şii, Kürt, Türk, Avrupalı ya da Asyalı hiç bir canın öldürülmesini istemiyoruz. İnsan canına kıyanların karşısındayız.

Cümle canlar, hep birlikte bu insanlık düşmanı, katliamcıları durduralım. Bunlar tarihi eserlere düşman, kutsal mekanlara düşman, sanata düşman sadece kan ve ölümlerle var olanlardır.

Yakın geçmişte çocukları astılar, insan yaktılar, kafa kestiler bizler bunların karşısında olduğumuzu AKP ve benzeri bölge hükümetlerinin bu çetelere olan yardımlarını da şiddetle kınadığımızı en yüksek sesle söylemeye devam edeceğiz.

Suriye’deki Tüm Masum Çocukların Yaşam Hakkı Hepimizin Boyun Borcudur!
Suriye’de Savunmasız Sivil İnsanların Yanındayız! Suriye Alevileri Yanlız Değildir!

Britanya Alevi Federasyonu

Kaynak: Taha Haber

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Bu Haberde Dikkatinizi Çekebilir!
Kapalı
Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakarak bizi desteklemeyi düşünün