Türkiyeden Haberler

Can DÜNDAR ve Erdem GÜL Tutuklandı

Gazeteciler Can Dündar ve Erdem Gül, MİT TIR’larıyla ilgili yayınladıkları haber ve görüntüler nedeniyle tutuklandı.

MİT TIR’larıyla ilgili haber nedeniyle açılan soruşturmada ifade veren Cumhuriyet Gazetesi Genel Yayın yönetmeni Can Dündar ve Ankara temsilcisi Erdem Gül tutuklandı.

Can Dündar ve Erdem Gül, “Devletin güvenliğine ilişkin bilgileri temin etme”, “Siyasi ve askeri casusluk”, “Gizli kalması gereken bilgileri açıklama”, “Terör örgütünün propagandasını yapmak” suçlamasıyla haklarında yaklaşık 5,5 ay önce başlatılan soruşturma kapsamında İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı’nın daveti üzerine sabah saat 10.45’te İstanbul Adliyesi’ne giderek ifade vermiş, tutuklanmaları talebiyle de nöbetçi hakimliğe sevkedilmişti.

İstanbul 7. Sulh Ceza Hakimliğin’de ifade işlemleri tamamlanan Dündar ve Erdem için tutuklama kararı verildi. Erdem ve Gül Silivri Cezaevi’ne gönderildi.

Kararın ardından Halk TV’ye bağlanan Dündar, “Üzülmeye gerek yok. Bunlar bizim için şeref madalyası. İçeride ve dışarıda mücadelemiz devam edecek” dedi.

Dündar, Twitter hesabından da “Tutuklandık” diye yazdı.

‘Kendi despotumuza bu hakkı vermeyeceğiz’

Can Dündar, mahkemeye ara verildiği sırada da CHP Milletvekili Eren Erdem’in Periscope yayınına katıldı, şunları söyledi:

“Savunduğumuz şey basın özgürlüğü, gazetecilik hakkı ama onun ötesinde biz bu halkın bilgi hakkını savunuyoruz. Ve iktidarın yalan söylemesine karşı bunları ifşa etme özgürlüğümüzü savunuyoruz. Ve dolayısıyla bu bir ip çekme yarışı ise devletin saklama ve yalan hakkıyla, halkın bilme hakkı arasında biz o sınırı mümkün olduğunca bu tarafa çekmeye çalışıyoruz.

“Burada olan gazetecilerin, bizi savunmaya gelen dost milletvekillerinin kişisel meselesi değil. Bu bir toplumun, iktidarın elinde gasp edilmiş haklarını geri alma mücadelesi. Burada ne kadar kalabalık olursak o kadar boğabileceğiz yalanları. Ama ne kadar azalırsak bu hakkımız o kadar elimizden alınacak.”

Twitter kullanıcıları, #CanDündarErdemGülYalnızDeğildir hashtag’i ile Dündar ve Gül’ün tutuklanma talebiyle mahkemeye sevk edilmesine tepkilerini dile getiriyorlar.

Ne olmuştu?

MİT TIR’ları haberi, Cumhuriyet Gazetesi’nde “İşte Erdoğan’ın yok dediği silahlar” manşetiyle 29 Mayıs tarihinde yayımlanmıştı.

Cumhuriyet Başsavcısı Hadi Salihoğlu, haber hakkında “Devletin güvenliğine ilişkin bilgileri temin etme”, “Siyasi ve askeri casusluk”, “Gizli kalması gereken bilgileri açıklama”, “Terör örgütünün propagandasını yapma” suçlamalarıyla soruşturma başlatıldığını bir basın açıklamasıyla duyurmuştu.

Ardından Cumhurbaşkanı Erdoğan, Cumhuriyet ve Dündar’dan kişisel  olarak da şikayetçi olmuş, şikayet dilekçesinde, “Devletin menfaatlerini gerçeğe aykırı görüntü ve bilgileri yayınlamak suretiyle hedef alan şüphelinin bu eylemi kesinlikle gazetecilik olarak değerlendirilemez” denilmiş ve Dündar’ın bir kez ağırlaştırılmış müebbet, bir müebbet ve 42 yıl hapsi cezası ile cezalandırılması istenmişti.

Cumhurbaşkanı Erdoğan MİT TIR’ları haberinin ardından TRT’de katıldığı canlı yayında isim vermeden Can Dündar’la ilgili, “Öyle zannediyorum bu özel haberi yapan kişi bunun bedelini çok ağır ödeyecek. Öyle bırakmam onu” demişti.

 http://www.imctv.com.tr/

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Bu Haberde Dikkatinizi Çekebilir!
Kapalı
Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakarak bizi desteklemeyi düşünün