Türkiyeden Haberler

Chp Ankara Milletvekili Ali Haydar Hakverdi’den Başbakana “Maraş Yasağı” Sorusu

CHP Ankara Milletvekili Ali Haydar Hakverdi, Maraş’ta yapılması planlanan anmanın valilik tarafından yasaklanmasını TBMM gündemine taşıdı.

TBMM Başkanlığı’na Başbakan Ahmet Davutoğlu tarafından yazılı yanıtlanması istemiyle soru önergesi veren CHP Ankara Milletvekili Ali Haydar Hakverdi, “Kahramanmaraş’ta 1978’de meydana gelen ve resmi kayıtlara göre 111 kişinin öldüğü ‘Maraş Katliamı’nın 37. yıldönümü olan 19 Aralık’ta anma gerçekleştirecek olan kurumlara Kahramanmaraş Valiliği’nden yasak gelmiştir.

Vali Yardımcısı imzalı yazıda “Toplumsal gerginliği ve kamunun genel huzurunu düzenini onarılamayacak derecede bozacağı, idarenin kamu düzenini sağlaması, suç işlenmesinin önlenmesi gibi görevlerini sekteye uğratarak halkın can ve mal güvenliğini tehdit eder niteliğe dönüşebileceği ve kardeşçe barış içinde yaşayan vatandaşlarımızın huzur ve güvenini bozacağı değerlendirildiğinden” ifadeleriyle gerekçelendirilen yasak 18­26 Aralık tarihleri arasındaki günleri kapsamaktadır.

Her yıl olduğu gibi bu yılda valilik yasak kararını alarak anmaya katılmak isteyenleri ‘huzur’ ve ‘güven’ bozucu olarak nitelemiştir. Katliamı anmak için Maraş’a gitmek isteyenlerin engellenmesi kabul edilemez. Hele de AKP’nin ‘Alevi Açılımı’ tekrar gündemdeyken böyle bir yasağın AKP’nin Alevilere nasıl baktığını göstermektedir. Anmaya izin vermeyenlerin Cemevlerine hukuki statü vermesi veya daha başka haklar tanımak istemesi anlamsızdır” ifadelerine yer verdi.

CHP’li Hakverdi şu sorularına yanıt istedi:

1. Maraş’ta 37 yıl önce katledilenlerin anma talebi ile ilgili verilen yasağın kaldırılması için bir girişiminiz olacak mıdır?

2. Maraş’ta yıllardır yasaklara rağmen anma için gidenler bugüne kadar kimsenin ‘mal ve can güvenliğini’ tehdit etmişler midir? Yasaklara rağmen bugüne kadar yapılan anmalarda, yaralanan veya işyeri zarar gören olmuş mudur?

3. Hükümetinizin yeni Alevi açılımı programı içerisinde Maraş’ta katledilenleri anmayı yasaklamak var mıdır?

4. Anmaya katılacakların ‘Kamunun genel huzurunu onarılmayacak derecede bozacağı’ yönündeki gerekçe belirtilmiştir. Maraş’ta katledilen yakınlarını anmak isteyenlerin huzuru ne olacak?

5. Anma yapmak mı anmayı yasaklamak mı “kardeşçe barış içinde yaşayan vatandaşlarımızın huzur ve güvenini” bozacaktır?

www.ozgurdersim.com

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakarak bizi desteklemeyi düşünün