Türkiyeden Haberler

Elazığ’da Cemevinde Canlı Bomba Tedirginliği

Elazığ’da Yıldız Bağları Cemevi’nin fotoğrafını çeken Emniyet tarafından kamuoyu ile paylaşılan canlı bombalara benzetilmesi tedirginlik yarattı.

Ankara’da barış mitingini kana bulayan bombalı saldırılardan sonra, canlı bomba listeleri basına dağıtılıp, bunların Türkiye’de eylem yapabileceği belirtilmişti. Ülke genelinde tedirginlik sürerken, geçtiğimiz günlerde Elazığ’daki Yıldız Bağları Cemevi önüne gelen ve cemevinin fotoğraflarını çeken sakallı bir şahıs, tedirginliğe neden oldu. Bu şahsın, canlı bomba listesindeki Muhammet Zana Alkan’a benzetilmesi ise mahalle halkında tedirginlik yaratttı.

Evrensel’de yer alan habere göre; Elazığ Cem Kültür ve Yardımlaşma Derneği başkan yardımcısı, aynı zamanda Yıldız Bağları’nda yaşayan Cafer Yeşil, “Aşure etkinlikleri yıllardır yapılıyor. İnsanlar tedirgin olmasına rağmen yine de yoğun katılım gösterdi” diyor. Cemevinin fotoğrafını çeken şahsın, emniyet yetkilileri tarafından araştırıldığını belirten Yeşil, “Biz kimseden korkmuyoruz. İnancımız için bedel ödemek gerekiyorsa öderiz” dedi.

GENÇLER SOKAKLARDA NÖBETTE

Yıldız Bağları Mahallesi’nde yaşayan gençlerden İbrahim Tali de “Emniyetin tam anlamıyla bir açıklama yapmaması insanları tedirginliğe iten sebeplerden biri oldu” diyor. Cemevinin fotoğrafını çeken kişinin fotoğrafının sosyal medyada yayılmasından sonra mahalledeki gençlerin, sabahlara kadar sokaklarda gezdiğini belirten, Tali “Bu provokasyonlar bizi korkutamayacak. Daha fazla yan yana gelmeliyiz” dedi.

HALK KENDİ GÜVENLİĞİNİ SAĞLAYACAK

Yıldız Bağları Mahallesi Muhtarı İmam Taş, emniyetin kendilerine bu şahsın takip altında olduğunu ve araştırıldığı bilgisini verdiğini söyledi. Taş, “Bu fotoğrafı çeken şahıs insanlarda panik hali yaratmak istiyor. Bunu da kısmen başardı” dedi. Mahallede bir tedirginlik halinin hakim olduğunu belirten Taş, “Mahalleli kendi güvenliğini kendisi sağlıyor. Bundan sonra mahalle halkının tedirgin olmaması gerek. Onların amaçları bizi korkutmak. Bundan sonra daha çok birlik olmalıyız” dedi.

KORKUP SİNMEMİZİ İSTİYORLAR

Mahallede yaşayan HDP Milletvekili Adayı Seydali Pörklü de “Halka korku salmaya çalışıyorlar. Hükümet de bunu teşvik ediyor” dedi. Suruç ve Ankara’da yaşanan katliamları hatırlatan Pörklü, bu fotoğrafı çeken şahsın da bir katliam hazırlığı içerisinde olabileceğini belirterek, “Sadece halkı korkutmak amacıyla da yapılmış olabilir” dedi. Her türlü ihtimali düşünerek temkinli davranmak gerektiğini belirten Pörklü, “Ancak korkup, evimize sinmememiz lazım. Seçime giderken bir korku ortamında gidilmesini tercih eden AKP iktidarı, 1 Kasım seçimlerinde istediği sonucu elde edebilmek için bu tür olaylara göz yumuyor” dedi.

Evrensel

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Bu Haberde Dikkatinizi Çekebilir!
Kapalı
Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakarak bizi desteklemeyi düşünün