Avrupadan Haberler

FEDA Gençliği NRW Meclisini kurdu

Almanya’nın Hagen kentinde bir araya gelen Avrupa Demokratik Alevi Federasyonu ( FEDA ) gençliği, toplantı düzenleyerek 10 kişiden oluşan NRW Gençlik Meclisi’ni kurdu.

Yaklaşık 50 gencin katıldığı toplantıdaki konuşmalarda, Alevi değerlerinin asimilasyon tehdidiyle karşı karşıya olduğu uyarısı yapıldı. Gençler, “Bugün AKP şahsında sürdürülen faşizm, inancımızı büyük bir tehlike olarak görmekte ve bu amaçla her yola başvurarak geleceğimizi karartmak istemektedir” diyerek, Aleviliğin Türk-İslam anlayışına göre bitirilmek istendiğine dikkati çekti.

Kuzey Kürdistan’daki soykırımcı saldırılara da değinilen ve öz yönetimi direnişinin selamlandığı toplantıda, “AKP halkların ve inançların demokratik bir blok yaratmasından ve Kürt ulusal kimliği ile inançsal kimliğin birlikte özgürleştirilmesi mücadelesinden korkmaktadır. Maraş, Çorum, Sivas ve Gazi katliamlarından ve en son da Ankara Katliamı’ndan bunu biliyoruz” vurgusunda bulunuldu.

ALEVİ GENÇLERE ÇAĞRI

Toplantıda, FEDA gençlerine şu mesajlar verildi: “AKP’nin tüm gücüyle Kürt halkına saldırdığı böyle bir süreçte Alevi gençler özellikle kim olduğunu, tarihinin nereden geldiğini, nasıl bir düşmanla karşı karşıya olduklarını, amacını ve mücadele tarzını bilme noktasında kendisini iyi eğitmelidir. Yani nasıl ve ne şekilde örgütleneceğini, bir işi nasıl yapacağını ve nasıl konuşacağını iyi öğrenmelidir. Tarzını ve amacını doğru bilmeyenlerin hedefine de ulaşamayacağını aklımızdan çıkartmamalıyız. Unutmayalım ki, havası-suyu-toprağı-enerjisi kirletilmiş olan bir toplumun bedeni de temiz olmaz. Sağlıklı nesiller ve özgür bir toplum için, toprağına-suyuna-havasına ve enerjisine sahip çıkan bir Alevi gençliği örgütü mutlaka kurulmalıdır.”

YIKILAN KUTSAL YERLER İÇİN DOSTLUK MAÇI

Meclis Eşbaşkanları olarak Veyis Aydın ve Rukan Çatalgöz’ün seçildiği toplantıda, Kobanê ve Alman futbol takımları arasında dostluk maçı düzenlenmesi ve buradan elde edilecek gelirin Dersim’de yıkılan kutsal yerlerin onarımı için belediyeye teslim edilmesine karar verildi.

ANF

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakarak bizi desteklemeyi düşünün