Avrupadan Haberler

FEDA: İnanç toplulukları öz savunmalarını sağlamalı

Demokratik Aleviler Federasyonu (FEDA), Seyit Rıza’nın idam edilişinin yıl dönümü dolayısıyla yazılı açıklama yaptı.

“Pir Rıza’nın darda sır oluşunun idam edilişinin 78. yılında (15.16 Kasım 1937) onunla birlikte idam edilen tüm Reya Heq canların önünde saygı ve nimetle anıyoruz. Onların zalime karşı diz çökmeyen onurlu ve inançlı tavırları bizim Reya Heq inanç toplulukları için hem bir inançlı olmayı, hem de bir mücadeleyi gerektiriyor” denilen açıklamada, “Onlar, bize zalimin karşısında diz çökmememizin yolunu öğretmişlerdir. Onlar yol deyip hakka ve hakikatın sırında ermişliğe yürüyen pirlerimiz ve rehberlerimiz olmuşlardır. Onları idama götüren bu inkarcılar ve Kürt kızılbaşların düşmanlarının kanlı elleri her gün yeni katliamlar yapmanın peşindedir. Zalimlerin zulmüne karşı daha fazla örgütlülük ve birlik olmalıyız. Bunun yolu ise, tüm inanç toplulukların kendi öz savunmalarını sağlamalarıdır” denildi.

‘ONLARIN ALEVİ VE KÜRDÜ OLMAYACAĞIZ’

Açıklamada, şu ifadelere de yer verildi: “Direnen ve diz çökmeyen Pir Seyit Rıza, nasıl direnmeli ve nasıl dik durmalıyız; bunun da bilgesidir. Bize, Reya Heq inanç topluluklarına bırakılan miras bu mirastır. Bunun dışında Pir Rıza ve onun arkadaşlarının anısına ve mücadelelerine bağlı kalamayız. O, yol uğruna idamı göze almış, zalimin zulmüne boyun eğmeyerek, hakka yürümüştür. O gün o boyun eğmiş olsaydı, bugün bu inançta olmayacaktık ve kızılbaş Kürt toplumu da yaşamayacaktı.

Bizi kendi Alevi ve Kürdü yapmak için denemedikleri yalan, hile kalmadı. Ama biz onların Alevi ve Kürdü olmadık, olmayacağız da.

HABER MERKEZİ – ANF

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakarak bizi desteklemeyi düşünün