Avrupadan Haberler

Feda’dan Fransa’da Aşure Günü Etkinliği

29 Ekim Perşembe akşamı FEDA tarafından Paris banliyölerinden Villeneuve Saint George banliyösündeki Cigerxwun Kürt Toplum Merkezi’nde Aşure etkinliği düzenlendi.

FEDA Pirler Kurulu Başkanı Pir Rıza Yağmur’un katıldığı etkinlikte Feda-Fransa adına Haşim Beyazit toplantıyı yönetti. CİK temsilcisinin de hazır bulunduğu etkinliğe yoğun ilgi vardı.

Pir rıza yağmur konuşmasında “halklar çözümsüz kaldıkça önderler çıkıyor ve bir çözüm üretiyor. Geçmişte bu önderlikler büyük oranda Peygamber olarak gelirken, modern çağda lider olarak geliyorlar. Son 40 yılda da çözümsüz kalan Kürtlerin bağrından Abdullah Öcalan ulusal önder olarak ortaya çıktı” dedi.

Pir Rıza konuşmasının devamında 1400 yıldır bölgemizde Emevi islamı Muhammedin Ehlibeytine karşı ve aslında tüm müslümanlara karşı bir inkar ve imha hareketi yürütüyor. Bu katliamların bugünkü sürdürücüleri ise DAİŞ cellatlarıdır diyerek, ilk tek tanrılı dini tanrıyı insanda gören Kürt Zerdeşt’in getirdiğini, takipçileri tek tanrılı dinler, Yahudilik, Hristiyanlık ve Müslümanlığın ise tanrıyı insandan kopararak gök yüzüne çıkardıklarına vurgu yaptı.
Pir Rıza Şehitlik kavramına da açıklık getirerek, bugün Kürt halkının haklı kavgasında ölen gençlerimizin bölgenin hiç bir müslümanı tarafından şehit kabul edilmediğini oysa Muhammed islamının Şehitlik tarifine tek uyanların Kürt gençlerini olduğunu, bir halkın doğuştan gelen dilini kullanma hakkını, ulusal kimliğini kullanma hakkını elinden alanlara karşı meşru savunma yapanların Şehit kabul edildiğini açıkladı.

87 yıllık Emevi zulmüne Kürt Eba Müslümün son verdiğini, Ancak iktidarı alan Abbasilerin ise teşekkür edeceğine Eba Müslümü öldürdüklerini dile getiren Pir Rıza bugün ise nasıl ki Kerbela’da Hüseyine su verilmemişse, Cizre’de, Silopide, Nusaybin’de ve Kürdistanın diğer bölgeleriunde Saray diktatörü tarafından aynı muamelenin yapıldığını ve Kürt halkına Yeni Kerbelalar yaşatıldığının altını çizdi.

Pir Rıza konuşmasının sonunda Haksızların er veya geç yenileceğini, Tayyibin de artık gidici olduğunu söyledi. Daha sonra söz alan CİK temsilcisi de Hüseyin’e Yezit tarafından yapılan zulmün hiç bir Müslüman tarafından kabul edilemeyeceğini ve gerçek İslamın düşmanı Emevi saltanatı anlayışının bugün DAİŞ ve Sarayda oturan Tayyip tarafından savunulduğunu söyleyerek Aşure gününü kutladı. Daha sonra Aşure duasının okunmasından sonra gelenlere Aşureler dağıtılarak toplantı son buldu.

FEDA

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakarak bizi desteklemeyi düşünün