Avrupadan Haberler

Fransa’daki Alevilerden Barış Çığlığı

Avrupa Alevi Birlikleri Konfederasyonu ve bileşenlerinin aldığı karar ile, Avrupa genelinde bir dizi eylemle “İlle de Barış” şiarı çığlığa dönüştü.

Türkiye’de ki Alevi kurumlarının “BARIŞ” için başlattıkları açlık grevleriyle dayanışma adına Villiers Le Bel Alevi Kültür Merkezi’nde çoğunluğu kadınlardan oluşanların başlattığı dönüşümlü açlık grevine çeşitli sivil toplum kurum ve kuruluşları, partiler destek verdi.

Villiers Le Bel Alevi Kültür Merkezi’nde ki açlık grevini FUAF Genel Başkanı Erdal Kılıçkaya ile birlikte FUAF Yönetim Kurulu üyeleri ziyaret ederek, başarı dileklerini iletip, destek mesajları verdiler.

Kılıçkaya yaptığı açıklamada “Otuz yıldır ama’sız fakat’sız eğer’siz, “İlle de Barış” diyoruz. Zaman kaybetmeden akan kanın durması gerekiyor. Aksi takdirde bu süreç bir iç savaşa doğru hızla evriliyor. Bu anlamda Villiers Le Bel Alevi Kültür Merkezi’ndeki duyarlı canların Barış çığlıklarını destekliyor ve bu onurlu duruşlarından dolayı kendilerini kutluyorum.

Fransa Alevi Birlikleri Federasyonu ve Avrupa Alevi Birlikleri Konfederasyonu olarak üç haftayı kapsayan eylemler dönemini başlatıyoruz.

Talebimiz; barış görüşmelerinin tekrar başlamasıdır. Kürt sorunu, Alevi sorunu ve diğer mağdur olan tüm toplumsal kesimlerin sorunları barışçıl bir ortamda, demokrasinin çıtası daha da yükseltilerek kalıcı çözümlerin üretilmesi ve pratik yaşamda karşılık bulmasıdır.

Bu talepler doğrultusunda Avrupa Alevi Hareketi olarak :

13 Ocak 2016 tarihinde saat 11:00‘da aynı gün ve saatte tüm Avrupa ülkelerinde Türk Büyükelçiliklerinin önüne siyah çelenk bırakılarak basın açıklaması yapılacak.

19 Ocak 2016 saat 10:00’da Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’ne Türkiye’de yaşanan son sürece dair bilgi amaçlı bir dosya verilecek. Aynı gün saat 11:00’da Avrupa Parlementosu önünde basın açıklaması ve miting yapılacak.

27 Ocak’ta Avrupa Konseyi‘nde parti grup başkanları ile görüşmeler için girisimler başlatıldı.

Yüreği insandan, sevgiden, barıştan, demokrasiden, insan haklarından, eşit yurttaşlık haklarından, fırsat eşitliğinden… yana olan cümle canları “Barış çığlığı”mıza destek vermeye çağırıyoruz” dedi.

FUAF Haber

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakarak bizi desteklemeyi düşünün