Avrupadan Haberler

Fransa’daki Alevilerden Destek Eylemi

Türkiye genelinde başlatılan açlık grevi eylemlerine, Avrupa Alevi Birlikleri Konfederasyonu ve bileşenlerinin aldığı karar ile Avrupa genelinde “İlle de Barış” sloganı ile destek eylemleri başlatıldı.
Türkiye’deki Alevi kurumlarının, Doğu ve Güneydoğu’da yaşanan sokağa çıkma yasakları ve sivil ölümlerine dikkat çekmek için başlattıkları açlık grevleriyle dayanışma adına Paris’teki Villiers Le Bel Alevi Kültür Merkezi’nde çoğunluğu kadınlardan oluşan Aleviler de dönüşümlü açlık grevine başladı. Villiers Le Bel Alevi Kültür Merkezi’ndeki açlık grevini Fransa Alevi Birlikleri Federasyonu Genel Başkanı Erdal Kılıçkaya ile birlikte FUAF Yönetim Kurulu üyeleri ziyaret ederek, başarı dileklerini iletip, destek mesajları verdiler.

Kılıçkaya yaptığı açıklamada “Otuz yıldır ama’sız fakat’sız eğer’siz, “İlle de Barış” diyoruz. Zaman kaybetmeden akan kanın durması gerekiyor. Aksi takdirde bu süreç bir iç savaşa doğru hızla evriliyor. Bu anlamda Villiers Le Bel Alevi Kültür Merkezi’ndeki duyarlı canların barış çığlıklarını destekliyor ve bu onurlu duruşlarından dolayı kendilerini kutluyorum” dedi.

Fransa’daki Alevi örgütleri aldıkları karar doğrultusunda 19 Ocak 2016 saat 10:00’da Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’ne Türkiye’de yaşanan son sürece dair bilgi amaçlı bir dosya verecek.

http://haber.sol.org.tr/

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Bu Haberde Dikkatinizi Çekebilir!
Kapalı
Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakarak bizi desteklemeyi düşünün