Avrupadan HaberlerHaberler

FUAF : “Baş eğmiyoruz! Kabul etmiyoruz! Susmuyoruz!”

FUAF ( Fransa Alevi Birlikleri Federasyonu) Boğaziçi Öğrencilerine destek için açıklamada bulundu.

FUAF, “Özerk, demokratik bir üniversite, bilimsel, laik eğitim için, haftalardır haklı ve meşru bir mücadele veren Boğaziçi Üniversitesi öğrencilerinin ve bileşenlerinin mücadelelerini selamlıyor ve destekliyoruz!”

Açıklaması şöyle devam etti:

Tek adam rejimi iktidarını sağlamlaştırmak için, kırıntısı kalmış dahi olsa, hiçbir demokratik hakka ve kullanılmasına tahammül etmiyor.

18 yıllık iktidarı süresince her alanda içine düştüğü krizleri, sıkışmışlığı ve açmazlarını, gizlemek ve ötelemek için hiçbir itiraza, eleştiriye, muhalif sese tahammül etmeyerek, bunları baskı ve şiddetle gidermeye çalışıyor.

Toplumu kutuplaştırma, ayrıştırma, yani hiç dillerinden düşürmedikleri “halkı kin ve nefrete yöneltme” suçunu her gün işleyen iktidar, bölüp, parçalama, ötekileştirme üzerinden iktidarını korumaya ve sağlama almaya çalışıyor.

Böyle bir zamanda yine tepeden Kayyum rektör olarak Boğaziçi Üniversitesine kendi adamı ve elemanı olan birini atayan tek adam iktidarı, bugüne kadar dişini geçiremediği, tam olarak etkisi altına alamadığı, sayıları bir kaç tane kalmış önemli Üniversitelere saldırıları başlatmış oldu.

Akademik çalışması ve kariyeri oldukça tartışmalı, iktidarın has adamı Melih bulu gibi bir ismin Boğaziçi Üniversitesi’ne bütün teamüller alt üst edilerek rektör atanması ardından başlayan itirazlar ve protestolar haftalardır devam ediyor. Öğrencilerin ve hocaların demokratik ve özerk bir üniversite talebine dönüşen mücadeleleri Türkiye’nin ve dünyanın gündemine oturmuş durumda.

Bu itiraz ve mücadele, iktidarın elindeki tüm olanakları kullanarak sürdürmeye çalıştığı baskılar, saldırılar, karalamalar, gözaltına almalar ve terörize etmeye yönelik girişimlerine karşın, toplum içerisinde destek bulmaya, umut olmaya devam ediyor.

İktidarın çok korktuğu ve kabusu haline gelen ise, öğrencilerin ve hocaların başlattığı bu haklı ve kararlı mücadelenin, mücadele biçiminin, muhalif ve toplumsal dinamikler ve kesimler tarafından sahiplenilmesi ve sürdürülmesidir.

Çünkü öğrenciler ve üniversite bileşenleri bilimsel, özerk demokratik ve laik bir üniversite istiyorlar.
Üniversitelerin yönetimlerine kendilerinin seçtiği kişilerin gelmesini istiyorlar.

Aklın, bilimin, düşüncenin özgür, örgütlenme ve ifade özgürlüğünün serbest olmasını istiyorlar. Yukarıdan dayatmalara, öğrenimlerine ve yaşamlarına müdahaleyi kabul etmiyorlar.

Üniversite gençliği geleceğin kendileri olduğunu, geleceklerinin ellerinden alınarak karartılmasına boyun eğmiyorlar, susmuyorlar ve mücadeleden vazgeçmiyorlar.

Bizler de Fransa Alevi birlikleri Federasyonu olarak, Boğaziçi Üniversitesi öğrencileri ve bileşenlerinin yürüttükleri meşru, kararlı ve onurlu mücadelelerini destekliyoruz.

Haklı taleplerinin derhal kabul edilmesini talep ediyoruz.

Göz altına alınan ve tutuklanan tüm öğrencilerin derhal serbest bırakılmasını talep ediyoruz.

Tek adam rejiminin kolluk güçleri, basını, yandaşları ve yardakçıları tarafından yürütülen her türlü baskı, karalama ve tehditlerin derhal son bulmasını talep ediyoruz.

Baş eğmiyoruz! Kabul etmiyoruz! Susmuyoruz!

Fransa Alevi Birlikleri Federasyonu

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakarak bizi desteklemeyi düşünün