Türkiyeden Haberler

Gazi Şehitleri İstanbul’da anıldı

İstanbul’un Sultangazi ilçesine bağlı Gazi Mahallesi’nde yapılan katliamın 21’inci yıldönümünde, katliamda yaşamını yitirenleri anmak üzere aralarında HDP, ESP, Devrimci Parti, Mücadele Birliği, EMEP, Kaldıraç, BDSP, Aka-Der, Halkevleri, SYKP ve Alevi örgütü üye ve temsilcilerinin de bulunduğu binlerce kişi Eski Karakol durağında bir araya geldi.

Anmaya katılanlar, önce katliamda yaşamını yitirenler için saygı duruşunda bulundu. Daha sonra katliamda yaşamını yitirenlerin fotoğrafların yer aldığı, “Gazi- Ümraniye şehitleri ölümsüzdür, unutmadık, unutturmadık” pankartı açan kitle, yürüyüşe geçti. Yürüyüş boyunca, “Gazi şehitleri ölümsüzdür”, “Devrim şehitleri ölümsüzdür”, “Davamız mahşere kalmayacak”, “Katiller halka hesap verecek” sloganlarını atan kitle, Bölge illerinde yaşanan katliamları da unutmadı. “Kürdistan faşizme mezar olacak” sloganlarıyla katliamları lanetleyen kitle, 12 Mart 1995 yılında katledilen yurttaşları, katledildikleri yerlere kırmızı karanfiller bırakarak andı.

“Gazi, Gezi, Cizre, Rojava direniş soruyor” pankartının da açıldığı yürüyüşte, “Kalekolları kurdurmayacağız”, “AKP faşizminin katliamlarının hesabını sormak için Gazi’nin hesabını soralım” dövizleri taşındı.

Katliamda hayatını kaybeden Zeynep Poyraz’ın ablası Kibar Poyraz, “Gazi Şehitleri Aileleri” adına basın açıklamasını okudu. Poyraz, “Devletin katil polislerinden hangisinin canımıza kastettiği görüntülerle, boy boy fotoğraflarıyla ortadayken ceza almayan katiller ellerini kollarını sallayarak katliamlara devam etmiştir. Bu cezasızlığın en büyük sebebi katilleri başka katliamlarda kullanma amaçlarıdır.” dedi.
Halkların Demokratik Partisi (HDP) Milletvekili Erdal Ataş da, “Kendi düzenlerini devam ettirebilmek için Alevi, Kürt, işçi, emekçi, devrimci kesimleri sistematik olarak baskı altında tutmaya çalıştılar. Bu politikalarla halklar birbirine düşürüldü. 20 yıl geçmesine rağmen toplu katliamlar hız kesmeden devam ediyor. Bu yüzden emekçiler, devrimciler, Aleviler, Kürtler olarak bize karşı başlatılan bu topyekün saldırılara karşı, topyekün bir direnişle mücadelemizi sürdürmeliyiz” şeklinde konuştu.(İstanbul/EVRENSEL)

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakarak bizi desteklemeyi düşünün