Türkiyeden Haberler

“Hakk İnsanda, İnsan Hakk’ta” Alevilik

Söyleye söyleye dilimizde tüy bitti. Biliniyor bu pandemi süreci dolayısıyla hemen her gün onlarca Alevi canımız Hakka yürümektedir. Sosyal medyada milyonlarca insan birbirine, tanıdıklarına başsağlığı dilemektedir. İnançları gereği dualar edilmekte, temenniler yazılmaktadır.Alevi canlarımız da doğal olarak ölen yakınlarına çeşitli sözler söyleyerek aileyi ve yakınlarının teskin etmeye çalışmaktadırlar.

Buraya kadarı doğal. Ancak gelin görünkü, bugüne kadar yüzlerce Alevi aydını, yazarı Alevi inancında Cennet-Cehennem inancının olmadığını, İnsanlığın tüm diğer canlılar gibi, doğa gibi vardan var olduğunu söylemektedirler. Ancak İslami Asimilasyon öylesine içimize işlemişki, bugün Alevi Kurumlarının başında olanların bir kısmı da dahil Alevi canlarımız Hakka yürüyenlerin ardından bir çok söz söyledikten sonra bu sözlerin arkasını “Mekanı Cennet olsun” diye bağlamaktadırlar. Bizler bunun böyle olmaması gerektiğini on yıllardır yazıp, söylememize karşın aralarında Dergah Eşbaşkanlarımızın da bulunduğu Kurum kadrolarımıza bile söz geçiremedik. Bu şahıslar sözlerimizi duymazdan gelerek hala aynı sözleri söylemekte ısrar ediyorlar. Rea Heq Alevi geleneğinde Hakk’a yürüyen canın ölen tenidir. “Canlar ölesi değil” inancı var. Yani Alevi canlar ölümsüzdür. Bu yüzden Devirleri Daim Olsun diyoruz. Bazı canlarımız hala “Devri daim, Mekanı Cennet olsun” diyerek kendileriyle çelişmektedir. Alevilikte devir kuramı var ve Hakk’a yürüyen can 40 gün sonra bir başka bedende vücut bularak aramıza döner. Bundan dolayı “öbür Dünya” inancımız yok ki, “Mekanımız da cennet” olsun.

Alevi asimilasyonun ulaştığı boyutları gösteren en çarpıcı durumu Ölülerimiz ardında söylediğimiz sözlere, mezarı başında, cenazesi başında yaptığımız ritüellere bakarak görmek mümkündür. Bundan dolayı ilk elden bu duruma müdahale edilerek, devletle işbirliği içinde Köylerimize, mahallelerimize gelen sahte Alevi Dedeleri devreden çıkarılmalı ve gerekirse defin işlemleri Alevilik inancına vakıf köyümüz veya mahallemizde yaşayan kişiler tarafından yerine getirilerek Hakk’a yürüyen canımızın Alevi Erkanına uygun şekilde defnedilmesi gerekmektedir.Bizim cenaze erkanlarımız ile Sünni İslam inancı gereği yapılan hizmetler tamamen farklıdır. Biz yıllardır bize dayatılan bu İslam gömleğini artık çıkararak, Tüm inanç ritüellerimizi Varoluş felsefesine bağlı Alevi inancımıza uygun yapmalı, Ölünün ardında söyleyeceğimiz sözleri de ona uygun söylemeliyiz. Mezarlarımızın baş kısmını hep güneşe dönmüş şekilde gömmeli, Mezar taşlarımıza Alevi ozanlarımızın dörtlüklerini yazmalı, atalarımızın geleneklerine uygun mezar hizmetleri yapmalıyız. Artık ricamız önce bu “Mekanı Cennet olsun” benzeri inancımıza yabancı sözlerin söylenmemesi için her canımız duyarlı davranmalıdır. Yaşamın bir devir olduğuna, gidenin bir başka canda veya canlıda yeniden aramıza döneceğine inananlar için Hakka yürüyen canımızın mekanı Hakk’ın yanıdır. Hakk ise “Hak insanda, insan Hakta” inancına uygun olarak bizimle birliktedir. Bizim için bir başka dünya, bir başka mekan yoktur. Herşey yaşadığımız bu evrendedir.

İrfan dayıoğlu

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakarak bizi desteklemeyi düşünün