Avrupadan Haberler

Hamburg Alevi Kültür Merkezi’nden Açlık Grevi

Hamburg Alevi Kültür Merkezi’nin 10 üyesi, barış bildirisine dün başlatılan sembolik açlık greviyle destek verdi.
Avrupa Alevi Birlikleri Konfederasyonu (AABK) ile Almanya Alevi Birlikleri Federasyonu’nun çağrısı üzerine bir süredir Avrupa’nın çeşitli şehirlerinde, “Çocuklar Ölmesin, Analar Ağlamasın”, Savaşa Hayır, Barış Hemen Şimdi” sloganıyla sürdürülen açlık grevi eylemlerine Hamburg Alevi Kültür Merkezi üyeleri de katıldı.

Türkiye’de aralarında akademisyenler, edebiyatçılar, tiyatrocu ve sinamacıların “Bu suça ortak olmayacağız” diyerek destekledikleri barış bildirisine, Hamburg Alevi Kültür Merkezi’nin 10 üyesi, dün başlatılan sembolik açlık grevi eylemiyle destek verdi.

HAKM Başkanı Nurali Demir imzalı Almanca ve Türkçe dağıtılan bildirilerde, “Biz Aleviler, ülkemizin ve haklarımızın geleceği ile ilgili endişeli olduğumuz gibi, bir o kadar da duyarlı bir şekilde meseleleri ciddiye alıp, kamuoyu oluşturmak zorundayız. 73 millete bir nazar ile bakan ve mazlumun yanında olan bir inancın mensupları olarak, hiçbir insanın zulüm ve katliamlara maruz kalmaması için mücadele edeceğiz ve bu kıyımların karşısında olacağız. Bu süreçte tarafsız olmadığımızı, susmayacağımızı ve diz çökmeyeceğimizi her fırsatta haykıracağız. Kürtlere yapılan soykırım ve zulümlerin sonlandırılması için, aydın, sanatçı, akedemisyen, öğrenci, kadın ve tüm halkımız için 25 Ocak Pazartesi günü saat 18:00 de “Hemen Şimdi, Barış” şiarı ile Hamburg Alevi Kültür Merkezi’nde açlık grevine başlayacağız. Bu yolda yanımızda olmak isteyen, insani ve vicdani duygusu olan tüm canlara aşkı-i niyaz ediyoruz” denildi.

Çeşitli demokratik kitle kuruluşlarının da destek verdiği açlık grevinin birinci gününde, Hamburg’da yetişmiş tanınmış halk ozanı Aşır Özek’in söylediği Anadolu halk türküleri ve deyişleri, Açlık Grevi yapan eylemcilere moral verdi.

http://www.gercekgundem.com/

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakarak bizi desteklemeyi düşünün