HaberlerTürkiyeden Haberler

HDP “Alevilerin Üzerinden Kirli Ellerinizi Çekin!”

HDP Halklar ve İnançlar Komisyonundan Sorumlu Eş Genel Başkan Yardımcısı Tülay Hatimoğulları Adana’da Alevilerin evlerinin işaretlenmesine “Alevilerin üzerinden kirli ellerinizi çekin!” diyerek sert tepki gösterdi.

“Türkiye’de siyasi otoritenin başı her sıkıştığında, ya etnik ya da inanç gruplarına yönelik bir provokasyon yapıyor, yaptırıyor, yaptırmaya çalışıyor.” diyen Hatimoğulları’nın HDP adına paylaştığı yazı şöyle devam etti:

Merkezi otorite ve onun kullanışlı aparatlarının en rahat yöneldiği grupların başında da Aleviler geliyor. Alevi canlar inançlarından dolayı sürekli ötekileştiriliyor, ayrımcılığa maruz kalıyor, kitlesel katliamlara uğruyor. Maraş, Çorum, Madımak, Gazi katliamları hafızalarımızdaki tazeliğini koruyor.

Alevilere yönelik işlenen nefret suçlarının cezasız bırakılması, suçluların cezalandırılmaması yeni nefret suçları işleyenleri de cesaretlendiriyor.

Son zamanlarda yine Alevi yurttaşların evleri işaretlenip, duvarlarına ırkçı sözler yazılmaya ve Aleviler hedef gösterilmeye başlandı. En son 23 Ağustos 2021 Pazartesi günü Adana’nın Seyhan ilçesine bağlı Uçak Mahallesinde Alevi canların evleri işaretlenip, duvarına “Kızılbaş” ifadesi yazıldığına şahit olduk.

Yine 24 Ağustos 2021 Salı günü de Seyhan’ın Ova Mahallesi’nde ikamet eden bazı Alevi yurttaşların evlerine benzeri işaretlerin çizildiği görüldü. Alevi canların, Kerbela’nın yasını tuttuğu, aşure lokmalarını barış ve kardeşlik için pay ettiği şu günlerde yapılan bu saldırılar halklarımızı tedirgin etmektedir.

Yetkililerin derhal etkili bir soruşturma başlatmasını, her kim olursa olsun fail/faillerin yargılanmasının sağlanmasını ve gelişmeleri kamuoyu ile paylaşmasını bekliyoruz.

Tülay Hatimoğulları
Halklar ve İnançlar Komisyonundan Sorumlu Eş Genel Başkan Yardımcısı

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakarak bizi desteklemeyi düşünün