Avrupadan HaberlerHaberlerTürkiyeden Haberler

Hollanda Rijnmond Alevi Kültür Merkezi’nden Dersim Katliamı anması

Hollanda Rijnmond Alevi Kültür Merkezi Dersim Katliamı’nın 83.yıldönümü nedeniyle kitap okuma etkinliği ile anıyor.

Koronavirüs sebebiyle bu sene anma etkinliği düzenlenmeyeceğini belirten Rijnmond Alevi Kültür Merkezi yapılan açıklamada “Katliamcılara verebileceğimiz en güzel cevap okumaktır” denilerek kitap okuma etkinliğine çağrı yapıldı.

2 Mayıs’ta başlayacak olan etkinlik 2 hafta sürecek ve tüm katılımcılar kitaplarıyla katılabilecekler.

Rijnmond Alevi Kültür Merkezi tarafından yapılan açıklamanın tamamı şu şekilde:

Dersim soykırımının 83. Yılında, R.A.K.M olarak, hayatını kaybeden tüm canlarımızın önünde saygıyla eğiliyoruz. Devirleri daim olsun!

Kadim Alevi tarihinde, Dersim katliamı, biz Alevilerin maruz kaldığı ne ilk, ne de son katliam olmuştur. Osmanlı döneminde, sunnileştirmeye çalışılan Aleviler, inançları yüzünden kuyularda boğdurularak, yakılarak, saray yönetimleri tarafından toplu katliamlara uğramışlardır.

Dersim katliamı sonrası, Aleviler üzerindeki sistematik katliamlar Maraş’da, Çorum’da Malatya’da, Sivas’da ve Gazi Mahallesindeki toplu katliamlarla devam etmiştir.

Biz Aleviler biliyoruz ki, bu gezegenin en onurlu, en yaşanabilir, en eşitlikçi, en güzel inançlarından birine sahibiz, uğruna ölümlere gitmişiz, ulu yolumuzdan dönmemişiz.

Yıllardır inançları yüzünden katledilen canlarımızı saygı ile anıyor katliamları yapanları lanetliyoruz.

Yaklaşık 2 yildir gezegenimizi kasıp kavuran Covid-19 Pandemisi döneminde de bütün hakka yürüyen Canlarımızı ve inançları uğruna katledilen insanlarımızı unutmadik, bundan sonrada unutturmayacağız!!!

Bu sene R.A.K.M Kültür Komisyonu olarak Dersim Katliamını 2 hafta sürecek bir Kitap fuariyla anmak istiyoruz.
Biz Alevilerin Katliamcılara verebileceği en güzel cevap okumaktir. Tarihimizi okumak, insanımızı okumaya bilime yönlendirmek, aydınlatmak ve aydınlanmaktır.

Dersim katliamının başlangıç tarihine denk gelen, 2 Mayıs 2021 tarihinden, 2 hafta süresince, derneğimiz hergün 12.00 – 18-00 saatleri arasında açık olacaktır. Derneğimize canlarımız tarafindan hediye edilen yüzlerce kitap siz üyelerimize ücretsiz olarak geri iade edilmesi şartıyla verilecektir. İsteyen her canımız kendi kitaplarıyla bu etkinliğe katılabilecektir.

Canlarımızı, BİLİMDEN GİDİLMİYEN YOLUN SONU KARANLIKTIR diyen Pirimiz Hace Bektaş Veli’nin aşkına okuyarak, başta Dersim Katliamında katledilen ve Yol uğruna hakka yürüyen Canlarımızı anmaya davet ediyoruz.

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakarak bizi desteklemeyi düşünün