Avrupadan Haberler

Hürt Alevi Kültür Merkezi Başkanı Mehmet Ali Ateş, Alevileri 1 Kasım’da HDP’ye oy vermeye çağırdı

Avrupa’da oy verme işlemi sona ererken gözler 1 Kasım seçimlerine çevrilmiş durumda. Almanya Alevi Birlikleri Federasyonu’na bağlı olan Hürt Alevi Kültür Merkezi Başkanı Mehmet Ali Ateş, Alevileri 1 Kasım’da HDP’ye oy vermeye çağırdı. “1 Kasım’da biz kendimize oy vereceğiz. HDP şu anda bütün ezilen ve dışlanan kesimleri temsil ediyor” diyen Ateş, “Bu projeyle beraber Aleviler ilk defa yakınlıktan ziyade, kendine oy verebilecek” dedi.

‘ALEVİLER İÇİN KUTSAL OLAN YERLER DAĞITILIYOR’

Aleviliğin tanınmadığını ve illegal olduğunu belirten Ateş, yıllardan beri yasaklı bir durumda olduğunu söyledi. Ateş, “Bu durum karşısında sabrediliyor ve göz yumuluyor. Ama cem evleri bombalanıyor, Aleviler için kutsal olan yerler dağıtılıyor. Bundan büyük bir üzüntü duyuyoruz” diye konuşuyor.

‘ALEVİLER BAZI ŞEYLERIN FARKINA VARDI’

Birçok insanın gençken ulusal kimliğini ve inanç kimliğini inkar etmek zorunda kaldığını söyleyen Ateş şöyle konuştu: “Halk buna zorlanıyordu. Ama Almanya’da hem inanç bakımından, hem de ulusal kimliğimiz bakımından tanınmış durumdayız. İsterdik ki kendi ülkemizde de aynı özgürlükler olsun, ama maalesef şu anda hakim olan ideoloji ve çevreler buna imkan vermiyor. Ama Aleviler artık bazı şeylerin farkına vardı. Kendi yollarını nasıl açacağını öğrenmiş durumda. Bizim bağlı bulunduğumuz federasyon yıllardan beri yurtdışında çeşitli ezilen grupların, dinsel grupların veya kurumlarla beraber ulusal güç birliği konusunda birlikte çalışmalar yürüttü ve yürütmeye devam ediyor.”

Bundan çok iyi tecrübeler edindiklerini belirten Ateş, “Burada yürütülen aynı model ülkemizde de devreye girerek, HDP projesi ortaya çıktı. Bütün inanç grupların, ezilenlerin ve azınlıkların birleşmesiyle bu güç oluştu. Bu güç bilindiği gibi 7 Haziran’da daha önce aşılamayan bir barajı aştı. Ama ne var ki hakim güçler bu başarıyı engellemeye çalıştılar” dedi.

‘ALEVİLER TAVIRLARINI HDP’DEN YANA BELİRLEMELİ’

Alevilerin, dünyanın her yerinde tavırlarını doğru belirleyeceği ve böyle yaptıklarına inandığını ve umduğunu söyleyen Ateş şunları vurguladı: “Daha büyük bir güçle parlamento da kendi kimliğiyle yer alacağız. Turgut Öker yeniden milletvekili adayı. 1 Kasım’da yine HDP güçlü bir şekilde çıkarsa, biz Aleviler de büyük bir kazanım sağlayacağız.”

‘MECLİS ARTIK BÜTÜN HALKIN MECLİSİDİR’

Sembolik de olsa, ilk defa parlamento da Aşure verildi diyen Ateş “O meclis artık sadece belirli bir kesimin değil, bütün halkın meclisidir. Aleviler bu şekilde bir hakkı talep etmedi, bizzat elde etmiş oldu. Biz de buradaki Aleviler olarak bu bilinçle kendi yerimizi aldık, almaya devam edeceğiz. Bunun için doğru tercih yapmak zorundayız. İşte daha önce bu kişi, şu parti bize yakındır denilirdi ve oy verilirdi. Ama artık yakınlıktan ziyade kendimiz oradayız. Kendi temsilcilerimiz orada” diye konuştu.

Kurum olarak bu projenin içerisinde yer almaya devam edeceklerini kaydeden Ateş, herkesi 1 Kasım’da oyunu HDP’den yana kullanmaya çağırdı.

ANF

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakarak bizi desteklemeyi düşünün