Avrupadan Haberler

İngiltere Londra cemevi’nde Kırklar Cemi

Alevi inancının ibadeti Cem için biraraya gelen yüzlerce Alevi vatandaş, Londra Dalston’da bulunan İngiltere Alevi Kültür Merkezi ve Cemevi’nde geçtiğimiz Perşembe günü Kırklar Cemi için toplandı.

Küslerin barıştırıldığı, deyişlerin söylendiği, duaların edildiği, Kırklar Cemi’nde yüzlerce yetişkin ve çocuk ibadet etti.

Üryan Hızır Ocağı’ndan Mustafa Mısır Dede’nin yürüttüğü Cem’de İngiltere Alevi Kültür Merkezi ve Cemevi başkanı Tugay Hürman, Cemevi üyeleri katıldı.

Cemevi’nden yapılan açıklamada cem ibadetinin kadın-erkek-çocuk ayırdetmeksizin birarada yapıldığı ve bu ibadette küslerin barıştırıldıktan sonra Cem’e başlandığı ifade edildi.

Cemevi yetkilileri sözlerini şöyle sürdürdü: “Cem ibadetini, diğer inançlardaki ibadetlerden farklı kılan en önemli unsur Cem’de bulunanların aynı zamanda toplumda hesap vermekle yükümlü olmalarıdır. Cem de bulunalar birbirlerinden razı olmak zorundalar. Cem’de bulunan bir kişi başka bir kişiye dargınsa, bu iki kişinin dargınlıkları giderilmeden barışmaları sağlanmadan Cem’e başlanmaz. Alevilerin ibadeti olan Cem, bir dedenin gözetiminde, önderliğinde yerine getirilir. Cem ibadetini kısa bir şekilde tanımlamak mümkün değil. Cem, rıza meydanıdır, herşey rıza iledir.Lokma rıza ile yenir, hizmet rıza ile yapılır. Aleviler, Cem’de, yola ikrar verip yola girerler.Cem, kişiyi kamil insandan, kamil topluma götüren mekandır.”

İngiltere Alevi Kültür Merkezi ve Cemevi, her ayın son Perşembe günü Cem ibadetini gerçekleştirdiklerini hatırlattı.

IMG_7233

IMG_7267

IMG_7271

IMG_7300

IMG_7255

IMG_7283

IMG_7304

http://www.londragazete.com/

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Bu Haberde Dikkatinizi Çekebilir!
Kapalı
Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakarak bizi desteklemeyi düşünün