Avrupadan Haberler

İngiltere Parlamentosu’nda Maraş Katliamı Kararı

İngilizcesi All-Parti parliamentary group (APPG), Türkçesi ile Partiler üstü Meclis grubu olarak adlandırılan, “partiler üstü Alevi parlamento grubu” geçtiğimiz günlerde duyurduğu kuruluş çalışmalarından sonra ilk kararını 37 yıl önce gerçekleştirilen Maraş katliamı ile ilgili aldı.

İngiliz Milletvekilleri, Joan Ryan, Gareth Thomas, Kate Osamor, Katherine West, David Barrowes, David Lamny, Meg Hillier partiler üstü Alevi parlamento grubu kurucuları arasında yeralıyor. İngiltere parlamentosundaki grubun başkanlığını ise Joan Ryan yapıyor.

İngiltere parlamentosundaki partiler üstü Alevi parlamento grubu, Türkiye Büyük Millet Meclisi’nden HDP İzmir milletvekili Müslüm Doğan, CHP Ankara milletvekili Zeynep Altıok, CHP Ankara Milletvekili Ali Haydar Hakverdi, CHP İstanbul milletvekili Şafak Pavey’in de katılımı ile gerçekleştirilen kuruluş ilanının duyurulmasının ardından İngiltere Parlamentosu Partiler üstü Alevi grubu başkanı Joan Ryan, bu yıl 37’inci anma etkinliklerinin Maraş valiliğince yasaklaması kararı üzerine, alınan kararın yeniden gözden geçirilmesini isteyen bir karar aldı.

İngiliz milletvekilleri Joan Ryan, Gareth Thomas, Kate Osamor, Katherine West, David Lamny, Meg Hillier’in imzasını taşıya karar mektubu email aracılığı ile Maraş valiliğine ve Maraş il jandarma genel komutanlığına iletildi.

İngiliz parlamentosunun Maraş katliamı kararının yazıldığı mektup Britanya Alevi Federasyonu başkanı İsrafil Erbil tarafından elden de teslim edilecek.

Britanya Alevi Federasyonu Başkanı İsrafil Erbil; 37 yıl önce 19-26 aralık 1978 tarihlerinde Maraş sokaklarında İnsanlığın katledildiğini, yapılan katliamın MİT tarafından organize edildiğinin ilerleyen yıllarda anlaşıldığını belirterek çocukların, kadınların, yaşlı insanların, işkence edilerek, yakılarak ve kurşunlanarak öldürüldülklerini sözlerine ekliyor.

 Günümüzde tüm dünya tarafından lanetlenen IŞİD terör örgütünün yaptığı katliam vahşetinin Maraş’ta Alevilere uygulandığını söyleyen Erbil, Maraş katliamında yaşananları bir kez daha hatırlatıyor.

” Devlet güçleri günlerce bu vahşete seyirci kaldı. Belediye hapörlörlerinde ‘kızıllar şehrimizi bastı, kızıllar iki insanımızı öldürdü’ gibi asılsız duyurular yapılarak sıradan vatandaşlar bile birer potansiyel katil haline getirildi.

Binlerce gözü dönmüş cehalet güruhtan oluşan kalabalıklar sokaklarda Alevi kızılbaş avına çıkmıştı. Korkuçinde evlerine gizlenmiş aileler kırk yıllık komşularının sesini duyduğunda heyecanla kapıyı açmış ama aynı komşuları tarafından katledilmişti.

Öldürülen insanlar evleri ile birlikte ateşe verildi. Kimi canlarımız güruh tarafından işkence edilerek öldürüldü. Yaşlı kadınların önce gözleri oyuldu.

Bir kadına yapılabilecek en aşağılık işkenceler yapılarak katledildi. Küçük bebelerin vücutlarında onlarca hançer ve bıçak izleri vardı. Hamile kadının karnındaki yavru çıkarılmıştı. İnsanlar kazanların içinde kaynar sularla acılar içinde can verdi.

Çocukları önünde anne babaya anne ve babaların yanında çocuklara işkenceler yapılıyordu. Korku ve panik tüm şehre hakim olmuştu.

Katliamın son günlerinde müdahale etmeye karar veren devlet güçlerinin mensupları bile şehre girdiğinde karşılaştıkları manzara karşısında dehşete düştüler. Yıllar sonra bile gördüklerini anlatmakta güçlük çekmekteler.

Yüzlerce insanımız katledildi. Binlerce can yerinden yurdundan oldu. Halen devlet bu vahşetle yüzleşmedi ve yüzleşmek istemiyor.

37 yıldır Maraş katliamında katledilen canlarımız adına Maraş’ta anma yapılmasına izin verilmiyor. 2010 yılından itibaren fiilen Maraş’a anma için canlara devlet izin vermiyor. İzin vermediği gibi 1978 yılında katillere karşı uygulamadığı şiddeti anma yapmak isteyen canlarımıza uyguluyor.

Devletin tüm kolluk kuvvetleri anma günü seferber oluyor ve Maraş kapılarında anma için gelen hiç kimse şehre alınmıyor. Valilik resmi olarak anmayı yasaklıyor. Gerekçe olarakta ‘şehrin huzuru bozulacak’ gibi adeta dalga geçen alay eden bahaneler uyduruluyor.

Bu yıl yine 19 Aralık 2015 Cumartesi günü Maraş’ta olacağız ve katledilen canlarımızı özlemle anacağız. Bundan sonraki katliamlara dur demek için dünyanın tüm gerici ve faşizm uygulamalarına karşı mücadele etmeye devam edeceğiz. ”

Alevi Dedesi Mehmet Yüksel parlamentoda alınan karar ile ilgili olarak, Alevilerin yıllardır dile getirdikleri sorunların İngiliz milletvekilleri tarafından sahiplenildiğini ve artık dünyanın gündemine girebilecek bir çalışma olduğunu söylüyor.

“Bugün bu gelişme bize gösteriyor ki evet bu çok önemli bir oluşum çünkü Alevilerin gerçekten Britanya topraklarındaki durumları değil, genel anlamda, türkiye’de de insan olmaktan, ayrı bir kimlik olmaktan, bir popülasyon, bir toplum olmaktan kaynaklı haklarının savunucusu pozisyonunda olduklarını kendileri vermiş oldukları bu kararla göstermiş oldular. ”

İngiltere parlamentosu partiler üstü grupların, İngiliz parlamentosu tarafından belirtilen kurallara uygun olması gerekiyor. İngiliz parlamentosu tarafından yapılan kayıt işleminin ardından karar, parlamentonun internet sitesi tarafından duyurulur. Partiler üstü grupların mali ve diğer bilgilerinin yer aldığı parlamento sayfaları her altı ayda bir olarak güncellenir.

İngiltere parlamenter yapısına göre kurulan partiler üstü gruplar çok geniş bir yelpazeye sahip olmakla birlikte, konu ve içerikleri açısından zengin bir çeşitliliğe sahiptir. Partiler üstü grupları oluşturan milletvekilleri ve lordlar’a parlamento dışındaki kişi ve kuruluşlar ile kendi grupları hakkında çalışma yürütmeleri için değerli bir fırsat sağlanıyor.

İngiltere’den Alevilik ve Cemevi kararları

İngiltere Vakıflar genel müdürlüğü geçtiğimiz aylarda aldığı karar ile İngiltere’de Aleviliğin tek başına bir inanç olduğunu ve Cemevlerinin ise Alevi inancının ibadethanesi olarak kabul edildiğini açıklamıştı.

http://www.birgun.net/

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakarak bizi desteklemeyi düşünün