Avrupadan HaberlerHaberler

İsrafil ERBİL ‘den Nüfus Sayımında “Alevi” yazın

İsrafil ERBİL ( Britanya Alevi Federasyonu Başkanı) İngiltere’de yapılacak mart ayında nufüs sayımında Alevi canların katılması çağrısında bulundu.

İsrafil Erbil, Mart 2021 yapılacak nüfus sayımında Alevilik inanç seçeneği olarak online resmi formlarda diğer bölümünde görülecektir. Basılı formlarda ise yine diğer seçeneği işaretlenerek alttaki kısma “ALEVI ” harflerinin kodlanması gerekiyor” dedi.

Erbil’in yazılı açıklaması şöyle devam etti:

‘‘Bildiğiniz gibi Britanya’da her 10 yılda bir gerçekleştirilen, İngiltere, İskoçya, Kuzey İrlanda ve Galler’de yaşayan tüm insanlar hakkında bilgi toplayan bir nüfus sayımı yapılmaktadır. Bu sayım toplu taşıma, eğitim ve sağlık gibi hizmetlerin planlanmasında ve finanse edilmesinde yetkililere rehber olmaktadır.

‘SESİMİZİN DAHA GÜR ÇIKMASI’

Ayrıca sayıma katılmak bu topraklarda yaşayan her birey için yasal bir zorunluluktur. Geçtiğimiz günlerde bir dilekçe ile Aleviliğin sayımlarda ‘inanç’ olarak kabul edilmesi için başvurduk. 2021 de yapılacak nüfus sayımında Alevilik inanç seçeneği olarak online resmi formlarda diğer bölümünde seçenek olarak görülecektir. Basılı formlarda ise yine diğer seçeneği işaretlenerek alttaki kısma A L E V I harflerinin kodlanması gerekiyor. Nüfus sayımına katılmamız ve inanç hanesine Alevi yazmamız sesimizin daha gür çıkması ve hakkımız olan hizmetlere daha kolay ulaşabilmemiz için son derece önemlidir. Bu sebeple başlattığımız ‘2021 sayımına katılım kampanyası’ ile tüm canlarımıza ulaşmayı hedefliyoruz.

BİZ VARIZ, BİZ ALEVİYİZ VE BU TOPRAKLARDA YAŞIYORUZ’

Ben Aleviyim diyen, kendisini Alevi olarak gören ya da Aleviliğe yakın hisseden tüm canlara çağrımızdır. Kampanya ’ya desteğiniz katılımı artıracak ve hedeflerimize ulaşmamıza vesile olacaktır. Her birimiz bu süreçte sayım konusunda yakın çevremizi bilgilendirmeyi görev edinmeliyiz. Bireysel olarak yapacağımız bilgilendirme dışında köylülerimize, yöremizdeki diğer Canlarımıza dijital platformlardan ve cep telefonlarından ulaşarak, adreslerine açıklayıcı broşür ve mektup göndererek de katılımı arttırmak için çalışmalıyız. Biz varız, biz Aleviyiz ve bu topraklarda yaşıyoruz. Dünya’da yaşayan milyonlarca Alevinin yok sayılmasını ya da başka inançlara dahilmiş gibi değerlendirilmesini kabul etmiyoruz. Britanya’da başlayan ‘bizde varız’ mücadelemizin Türkiye’de ve Avrupa’da da yankı bulmasını ve bu sayede tüm canlarımızın temel insan hakkı olan inanç özgürlüğüne kavuşmalarını diliyoruz.

Nüfus sayımına katılmanız için ihtiyacınız olan her türlü desteği sosyal medya sayfalarımızda bulabileceğiniz gibi bizi telefonla arayarak ya da merkezlerimize bizzat başvurarak da alabilirsiniz. Yüzyıllardır verdiğimiz varoluş savaşında çok önemli bir adım olan bu sayımda gelin hep birlikte tek ses olalım, varlığımızı tüm dünyaya duyuralım.’’

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakarak bizi desteklemeyi düşünün