Avrupadan Haberler

İstanbul Gazi mahallesi Cemevine yapılan saldırılar İngiltere’de Protesto edildi

14 Şubat tarihinden bu yana saldırı yapılan İstanbul Gazi mahallesi Cemevine yapılan saldırılar İngiltere’nin başkenti Londra’da protesto edildi.

Britanya Alevi Federasyonu’nun çağrısıyla 20 Şubat günü Edmonton Green bölgesinde bir araya gelen onlarca kişi AKP Hükümetini protesto etti.

Gösteride bir basın açıklaması okunarak şu ifadelere yer verildi: 14 Şubat tarihinden itibaren İstanbul Gazi Mahallesindeki Cemevimiz AKP devleti polisleri tarafından saldırıya uğramaktadır. Gazi mahallesinde bulunan demokratik kitlenin Cizre ve Sur’da yapılan devlet katliamlarını protesto yürüyüşü bahane gösterilerek polisin başlattığı saldırılarda çok sayıda insanımız, polisin attığı plastik mermi, gaz kapsülü, kimyasal gaz ve gerçek mermilerle yaralanmıştır.

18 Şubat günü bu saldırıları durdurmak için yetkili mercilerle görüşmeye giden ABF başkanı Baki Düzgün Dede, Garip Baba Dergahı Başkanı Celal Fırat Dede ve Gazi Cemevi Başkanı Veli Gülsoy Dede polislerin kullandığı akrep tipi araçtan inen bir polis tarafından silahla taranmış ve Celal Fırat Dedemiz ayağından yaralanmıştır. Tüm bunlar bu kadar net bilinirken artık Türkiye Cumhuriyeti Devleti ve temsilcilerinin Alevilere sunacağı bir hak olmadığı tam aksine Alevilere ve Alevi inancına zarar vermek için ellerinden geleni yapacaklarına inancımız tamdır. Bu nedenle AKP ve devletinin Alevi yaklaşımlarına dikkatle ve temkinli olmak, inancımızı bu asimilasyoncu zihniyete karşı korumak boynumuzun borcudur.

Basın açıklamasının ardından harekete geçen eylemciler Edmonton Angel bölgesine doğru hem yürüdü hem de sloganlar attı.

http://www.londragazete.com/

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakarak bizi desteklemeyi düşünün