Türkiyeden Haberler

İzmir Alevi Dernekleri’nden Açlık Grevi Eylemi

Türkiye genelinde başlatılan açlık grevi eylemlerine İzmir Alevi Dernekleri de katıldı. İzmirli Aleviler, ‘Savaşa hayır, çocuklar ölmesin’ sloganıyla Narlıdere Cemevi’nde süresiz dönüşümlü açlık grevine başladı.
Doğu ve Güneydoğu’daki sokağa çıkma yasakları ve sivil ölümlerine dikkat çekmek için Alevi dernekleri tarafından ülke genelinde başlatılan açlık grevi eylemlerine İzmir Alevi Dernekleri de katıldı.

“Savaşa hayır, çocuklar ölmesin” sloganıyla Narlıdere Cemevi’nde süresiz dönüşümlü açlık grevine başlayan Alevi örgütleri, savaşı durduracak olan halkların ortak mücadelesinin olduğunu dile getirdi.

Narlıdere Cemevi’nde başlayan açlık grevi, diğer cemevlerinde ve Alevi örgütlerinin dernek binalarında devam edecek. Narlıdere Cemevi’nde yapılan basın açıklamasına DİSK, KESK, TMMOB, Kent Konseyleri, HDP, İHD temsilcileri de destek verdi.

Açıklamayı okuyan Balçova Alevi Bektaşi Derneği Başkanı Erdal Sefer, barış isteyenlerin sürece müdahale etmesi gerektiğini vurgulayarak, “Bizler Kürt illerinde kardeşliğimizin en temel hakları olan eğitim, sağlık, barınma ve yaşam haklarının ellerinden alınmasını, orada bulunan ibadethanelerin, tarihi mekanların, mezarlıkların tahribini kabul etmiyoruz. Biz biliyoruz ki, bu topraklarda yüzünü aydınlığa dönmüş tüm duyarlı insanlar, bizlerle birlikte bu savaşa karşı barışı ortak bir mücadele ile tesis edecektir” dedi.

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakarak bizi desteklemeyi düşünün