Türkiyeden Haberler

Kuşatma altındaki muhalifler ile Alevi sivillerin karşılıklı tahliyelerine başlandı

Bunun karşılığında ise, muhaliflerin kontrolündeki İdlib vilayetinde kuşatma altında bulunan Alevi köylüler karayoluyla Türkiye’ye hareket etti. Bu yolla 338 sivilin önce Türkiye’ye, buradan da havayoluyla Beyrut’a nakilleri sağlanacak.

Hatay’ın Reyhanlı İlçesi’ndeki Cilvegözü Sınır Kapısı’ndan Türkiye’ye getirilecek 338 Alevi sivilin, İdlib’e bağlı Fua Köyü’nden tahliyesinde İHH da rol alıyor. Fua Köyü’ndeki 338 kişi, Cilvegözü Sınır Kapısı’nın karşısındaki Bab Al Hava Sınır Kapısı’nda İHH heyeti tarafından Lübnan’a gönderilmek üzere teslim alındı. Zebadani Köyü’ndeki muhalifler de Lübnan’a gönderildi.

İHH İnsani Yardım Vakfı Basın Danışmanı Burak Karacaoğlu, takası değerlendirerek söyledi:

“İdlib’e bağlı Fua’da bulunan ve çoğunluğunu Esad yanlılarının oluşturduğu 338 kişi İHH’nın insani diplomasi çalışmaları sonrasında, Şam kırsalındaki Zebadani’de bulunan yaralılarla birlikte eş zamanlı olarak saldırı altındaki bölgeden çıkarıldı. Fua’da bulunan 338 kişinden 107’si yaralı, 6’sı yatalak durumda, 125 kişi ise refakatçi olarak eşlik ediyor. Zebadani’den çıkarılacak 126 kişiden ise 60’ı yaralı 66’sı refakatçi olarak bulunuyor. Şam kırsalında bulunan yaralı ve refakatçiler, Lübnan üzerinden Türkiye’ye getirilirken, Fua’da bulunanlar ise Türkiye üzerinden THY’nin tahsis ettiği uçaklarla Lübnan’a gönderilecek.”

Yerel ateşkesler ve tahliyeler sürüyor

Birleşmiş Milletler ve yabancı ülkeler, uzun zamandır yerel ateşkesler ve anlaşmalı çekilmelerle birlikte beş yıldan bu yana devam eden iç savaşın sona erdirilebilmesi için gerekli koşulları hazırlamaya çalışıyor. Geçen Cuma günü Suriye rejimi, yüzlerce IŞİD ve El Nusra militanı ile yakınlarının Şam’ın güneyinden çekilmesine izin vermişti.

Suriye İnsan Hakları Gözlemevi, IŞİD’in Filistinlilerin yaşadığı Yermuk Kampı’ndan da çekildiğini duyurmuştu. Lübnan medyasında yer alan haberlerde, çekilmenin BM ile varılan bir anlaşmanın parçası olduğu belirtilmişti. Anlaşmanın amacının, Şam’da IŞİD varlığının tamamen temizlenmesi olduğuna dikkat çekildi.

Ocak ayı sonunda, Cenevre’de BM arabuluculuğunda Suriye barış müzakerelerinin başlaması bekleniyor. Beş yıldan bu yana süren iç savaşta 300 binden fazla kişinin hayatını kaybettiği tahmin ediliyor. (Deutsche Welle Türkçe, DHA, ZETE)

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Bu Haberde Dikkatinizi Çekebilir!
Kapalı
Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakarak bizi desteklemeyi düşünün