Avrupadan Haberler

Londra Büyükelçisi’nden Alevi Kültür Merkezi’ne Ziyaret

TC Londra Büyükelçisi Abdurrahman Bilgiç ve  Londra Büyükelçiliği Müsteşarı Orçun Başaran aşure ayı sebebiyle Londra Dalston’da bulunan Alevi Kültür Merkezi ve Cemevi’ni ziyaret etti. Ziyarette Cemevi başkanı Tugay Hürman ve yönetim kurulu hazır bulundu.

Samimi sohbet ortamında gerçekleşen ziyarette Londra Alevi Kültür Merkezi ve Cemevi başkanı Tugay Hürman, Londra’da Wood Green bölgesinde süren 2850m2’lik alanda yapılan, Avrupa’nın en büyük Cemevi olmaya aday binanın inşaatıyla ilgili Büyükelçi Bilgiç’e detaylı bilgi verdi. Hürman, mevcut binanın artık yetersiz kaldığını, Cemevi’nde bir taraftan cenaze kaldırılırken, diğer taraftan 600 öğrencinin sınıflarında eğitim almasının uygun olmadığını bu yüzden yeni binaya çok ihtiyaç duyduklarını belirtti. Hürman, yeni binaya geçtiklerinde eğitim bölümlerini akademi düzeyine çıkarmak istediklerini ve Cemevi öğrencilerinin daha iyi eğitim alabilmeleri için yeni binanın bitmesinin önemli olduğunu söyledi.

Müsteşar Başaran, yeni binanın kapasitesinin büyümesiyle gençleri ve çocukları daha fazla çeken bir yapıya sahip olabileceğini dile getirdi.

IMG_0438

“CEMEVİ AÇILIŞINA KATILMAK İSTERİM”

Bilgiç, Münih görevi sırasında, şehirdeki Cemevi açılışını kendisinin yaptığını, daha önce başkonsolosların ve elçilerin açılışlara gitmediğini, kendisinin bir ilki gerçekleştirdiğini belirterek, Wood Green’de yapımı süren Cemevi açılışına da katılmaktan memnuniyet duyacağını ifade etti.

“TOPLUMUMUZ BRİTANYA SİYASETİNDE”

Türkçe konuşan toplumdan artık siyasetçilerin çıktığını belirten Bilgiç, belediye meclis üyeleri, belediye başkanları ve milletvekili adaylarının olmasının çok sevindirici gelişmeler olduğunu söyledi. Bilgiç sözlerini şöyle sürdürdü: “Artık toplumumuzdan insanları parlamentoda bakan olarak görelim, milletvekili olarak görelim, lord statüsünde görelim istiyoruz. Bu altyapı var. Yeterki birlikte hareket edilsin. Belediye meclis üyeliklerinden yavaş yavaş milletvekilliklerine, bakanlıklara gidilebilir. Diğer etnik toplumlarda var. Bangladeşli, Endonezyalı, Pakistanlı toplumlarda varsa bizde de olur.”

IMG_0455

“BARIŞI KENDİ ÜLKEMİZDE DE GÖRMEK İSTİYORUZ”

Türkiye ve Alevi toplumuyla ilgili konuşan Cemevi başkanı Hürman, İngiltere’deki demokratik ortamını, barış birliğini Türkiye’de de görmek istediklerini belirtti. Hürman, Britanya’da yaşayan Türkçe konuşan toplumdan siyasetçileri, toplumu temsilen İngiltere siyaset arenasında görmeyi Cemevi’nin de arzu ettiğini söyledi.

Sohbet sonrasında Büyükelçi Bilgiç ve Müsteşar Başaran, Cemevi üyelerinin sabahın erken saatlerinde hazırlıklarını yaptığı aşure ikramını kabul etti.

http://www.londragazete.com/

 

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakarak bizi desteklemeyi düşünün