Türkiyeden Haberler

Malatya Alevileri Eşit Yurttaşlık Platformu adına; Alevi Araştırma Merkezi açıldı

Malatya Alevileri Eşit Yurttaşlık Platformu tarafından, Yeşilyurt Caddesi Paşaköşkü postane hizmet binası yan tarafında Kültür Merkezi açıldı.

Malatya’da bulunan 54 Dernek ve 3 Vakıfın desteği ile, Malatya’da ve Paşaköşkü’nde ikamet eden Alevilerin ibadetlerini, Cemlerini, düğünlerini gerçekleştirebilmek amacı ile kurulan merkezin açılışına Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Genel Başkan Yardımcısı ve Malatya Milletvekili Veli Ağbaba, CHP Yeşilyurt, Battalgazi Merkez ilçe başkanları, Halkların Demokratik Partisi (HDP) Malatya İl eş Başkanı Hasan Şahin, Atatürkçü Düşünce Derneği Malatya İl temsilcisi Yunus Millioğulları, Toplumsal Dayanışma Derneği Malatya il temsilciliği, Eğitim Sen Malatya Şube Başkanı Tarık Kaya’nın yanı sıra bir çok Alevi derneği, Sivil Toplum kuruluşu (STK), siyasi parti temsilcileri ile vatandaşlar katıldı.

Merkezin açılışı öncesi, Malatya Alevileri eşit yurttaşlık platformu sözcüsü Memet Duran Özkan, kurulan merkezin bütün Malatya’da bulunan bütün Alevi vatandaşlar için hizmet vereceğini kaydederek şunları söyledi: “Değerli canlar, biz yaklaşık 3 yıl önce bir gurup arkadaşla birlikte Malatya da bir alevi platformu oluşturalım dedik.  Bölgemizde çeşitli illerde Alevilerin olduğu yerde platform var ama Malatya’da yoktu çeşitli dernekler var. Biz bu amaçla, 54 Dernek bir araya gelerek bir platform oluşturduk.

“MALATYA’DA DEDELER KURULUDA OLUŞTURACAĞIZ”

Bununla ilgili yaklaşık 3 yıldır çeşitli toplantılar yaptık çeşitli görüşmeler yaptık ve gelinen aşamada en son Malatya 1. Dedeler Kurulu Toplantısını yaptık, inşallah önümüzdeki günlerde Malatya’da bir Dedeler Kurulu da oluşturacağız ve bunu da başaracağımıza inanıyorum.  Niye böyle bir platforma ihtiyaç vardı: 1 Ülkenin içindeki durum göz önüne alındığında, 2 uluslararası alanda gelişmeler göz önüne alındığında, özellikle Suriye, Irak, İran ve Arabistan’daki bölgelerde göz önüne alındığında ihtiyaç olduğu böyle bir platformun oluşması gerektiği Alevilerin bulunduğu bölgede birbirlerini tanımaları gerektiği, Dedelerin birbirlerini tanımaları gerektiği inancı bizde hasıl oldu ve Bugün bizim ne kadar haklı olduğumuz ortaya çıktı.

“ALEVİLER KATLEDİLİYOR”

Bugün bölgemiz kan içinde, bölgemiz cinnet içinde bölgede Aleviler katlediliyor, bölgede Alevilere saldırı var. Uluslararası arenada saldırı olurken ülkemizde de ciddi anlamda saldırılar var bu saldırılar son dönemde Diyanetin ‘’Alevilerle evlenilir mi ? ‘’ diye sorular bir soruya ‘’Müslüman la evlenilmez ‘’ cevabı , ‘’ Bizim Kırmızı Çizgimiz ‘’ cevabı, dün diyanetin belki de çok kişinin haberdar olduğu ya da olmadığı işte çeşitli konularda özellikle bir kız çocuğu için verdiği fetvada göz önüne alındığında Alevilere karşı ciddi bir saldırının da yurt içinde olduğu önümüzde ki dönemde olacağı inancı ve bilinci içerisindeyiz.

Biz, merkezimizin ismi hiçbir derneğe sahip olmasın istedik ama bir yasal zorunluluktan dolayı  üstüne Zeynel Abidin Vakfını yazmak zorundaydık ama bunu da açıklayayım ki Zeynel Abidin Vakfının Hukuksal anlamda bir yeri ama diğer anlamda burası tüm Dedelerin tüm Erenlerin kullanabileceği bir mekan olsun istedik. Cem yapabilecekleri, İbadet edebilecekleri gerekirse Mevlitlerini okuyabilecekleri  taziye yeri olarak kullanabilecekleri bir mekan olsun istedik.  Bu amaçla bunu burada gerçekleştirmek istedik.

Malatya Belediyesiyle, yeni bir Cem evi oluşturmak amacı ile görüşmelerimiz oldu,  Alevi Platformu ve Cem Vakfının başını çektiği bir görüşme. Yapılan bu görüşmeler neticesinde Yeşilyurt yolu üzerindeki Şehir Mezarlığının orada yaklaşık 4,5 Dönümlük bir alan alınarak İlkbahar’da temel atılacak ve bu vesile ile yeni Cem evine de kavuşmuş olacağız.  Bunu da sizlere buradan belirtmek istiyorum.

“DİYANET İŞLERİNİ KINIYORUZ”

Zeynel Abidin Kültür Vakfı Malatya Şube Başkanı Erdoğan Ünverdi ile Hacı Bektaşi Veli Kültür Vakfı Genel Merkezi Hasan Meşeli’de, açılan kültür  merkezinin yapacağı hizmet, kurulmasındaki amacından bahsederken, Diyanet İşleri Başkanlığ tarafından yapılan “Cem evleri kırmızı çizgimizdir” sözüne tepki göstererek, açıklamayı kınadıklarını ifade ettiler.

“KİMSE BİZLERİ AZINLIK OLARAK GÖRMESİN”

CEM Vakfı Malatya Şube Başkanı Eşref Doğan, Alevileri kimse azınlık olarak görmesin bu ülkenin tapusu bizlerin cebinde dedi ve sözlerini şöyle sürdürdü:  ‘’Bu platform, Mezhepçi anlayışla kurulmuş bir platform değildir önce onu belirteyim.  Türkiye’nin Birliğe beraberliğe ihtiyaç duyduğu M. Kemal Atatürk’ün temelini atmış olduğu Laik  Türkiye Cumhuriyeti Devleti’nin her gün parçalandığı, her gün araya bir nifak sokularak siyasi münahasalarla elde edilmeye çalışılan bir dönemde bu platform önce Malatya sonra Türkiye illerinin birlik, beraberlik nişanı olacaktır. Bu platformun ana gayesi budur. Size azınlık diyorlar ne diyorsunuz’’ sorusuna cevaben dedim ki: Biz azınlık değiliz, Biz bu ülkede kiracıda değiliz. Biz bu ülkede ev sahibiyiz. Tapular cebimizde. Kimse bizi kiracı konumuna düşüremez.  Selçuklu döneminden de, Osmanlı döneminden de, Cumhuriyet döneminden  de bu ülkenin asli yapıcıları, mimarları bizleriz.‘’

YENİ CEM EVİ MÜJDESİ

Doğan, Yeşilyurt caddesi, Kuyuönü mezarlığında kurulacak olan yeni Cem evi projesinin hayata geçirileceğini söyleyerek şunları kaydetti: ‘’ Yeşilyurt yolu üzerinde 2,5 Dönüm bir inşaat sahası 2,5 dönüm de park olmak üzere 5 dönüm bir yer tahsis edildi devir protokolü imzalandı 25 seneliğine tasavvur hakkı bizlere geçti. İnşallah sizlerin değerli katılımcıların da desteğiyle  hepimizin müşterek projesidir Baharda da temelini atacağız, sizlerin hizmetine, istifadesine sunacağız. Şunu da özellikle belirtmek istiyorum ki Vakıf ve Derneklerimizin faaliyetleri mezhepsel faaliyetler değildir. Biz insan olarak Allah’ın bizlere bahşettiği insan haklarını kullanıyoruz. İnancımıza iştirak etmek isteyen olursa, öğrenmek isteyen herkese de gönlümüzün açık olduğunu belirtmek istiyorum. ‘’

“DİYANET İŞLERİ BAŞKANININ KIRMIZI ÇİZGİSİ NE?”

CHP Genel Başkan Yardımcısı ve Malatya Milletvekili Veli Ağbaba’da Diyanet İşleri Başkanlığına yüklenerek, Diyanet işleri Başkanının görevinden istifasını istedi ve şu açıklamalara yer verdi:

“Türkiye’de yaşayan bir yurttaş olarak bundan utanç duyduğumuzu belirtmek istiyorum. Diyanet İşleri Başkanı geçtiğimiz günlerde Cem Evleri ile ilgili açıklama yaptı. “Cem Evleri bizim kırmızı çizgimizdir” dedi ama Cem Evleri senin kırmızı çizginde bölgede kimini etnik yapısından dolayı kesen, kimini mezhebinden dolayı kesen kimini inancından dolayı kesen Işid senin kırmızı çizgin değil mi” sorusunu sormak kimsenin aklına gelmedi. Son dönemlerde hemen yanı başımızda yaşanan olaylarla ilgili bir söyleyeceği var mı merak ediyoruz. 3 aylık bebeğin öldürülmesine ne diyor, merak ediyoruz. Sokak ortasında yatan insanlarla ilgili kırmızı çizgisi var mı merak ediyoruz. Maalesef dünkü fetvayı görünce de hakikaten bu diyanet işleri başkanının, kurumunun ne kadar gereksiz olduğunu anlıyoruz. Diyanet İşleri Türkiye’ye bir iyilik yapacaksa eğer bu da ancak Diyanet İşleri Başkanı görevinden istifa ederek o makamı işgal etmemek olur.

“BURADA BULANANLAR SAPIK ZİHNİYETE SAHİP DEĞİL”

Ağbaba konuşmasını yayınlanan bir genelge ile sürdürerek eleştirini devam ettirdi ve şunları söyledi: “Hiç unutmuyorum bir etkinlikte konuşma yapmıştım karşımda AKP Milletvekili arkadaşlarımız vardı. Ogün bir genelge yayınlanmıştı denmişti ki 9 yaşındaki çocuklar, kısa kolla okula gidemeyecek, 10 yaşındaki çocuklar taytla okula gidemeyecekler denmişti. Bende orada bir konuşma yapmıştım AKP Milletvekillerinin huzurunda demiştim ki, bu toplulukta bulunan hiçbir insan 9 yaşındaki çocuğun kısa kolundan bir sonuç çıkartacak kadar sapık bir zihniyete sahip değiliz demiştim, 11 yaşındaki çocuğun giydiği tayttan bir sonuç çıkartacak kadar alçak değiliz demiştim. 9 yaşındaki çocuğun evlenir mi evlenmez mi tartışması yapılıyor. O adamlar baş tacı ediliyor. Malatya’ya sık sık gelen Ahmet Akagündüz isimli İstanbul Üniversitesi Rektörü olacak profesör, kiniyle öfkesiyle meşhur bir gazetede röportaj veriyor. Diyor ki “aleviyle evlenilmez, alevinin kestiği yenilmez” Bu kişinin en çok ziyaret ettiği yerlerden bir tanesi Malatya’dır. Bunlar halâ devletin denetimi altında, devletin gözetimi altında konferanslar  veriliyor, bunlara paralar aktarılıyor. Aslında Diyanet İşleri Başkanlığının sözcülüğünü yaptığı sonuç AKP’nin düşüncelerini yansıtıyor.”

Yapılan konuşmaların ardından özel bir firma tarafından lokma ikramı gerçekleştirildi.

http://www.gunestv.com/

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakarak bizi desteklemeyi düşünün