Türkiyeden Haberler

Malatya Kürecik Cemevi’nin Elektriği Kesildi,Cenazeler Ortada Kaldı

Kürecik’te bulunan vatandaşların çabasıyla inşa edilen Kürecik Cem Evi’nin elektriklerinin AKSA tarafından kesildiği ortaya çıktı.

Elektrik faturasının ödenememesinden kaynaklanan kesinti ise Cem Evi’nde cenazelerini kaldıracak olan vatandaşları zor durumda bırakıyor.

Demokratik Alevi hareketinin uzun yıllardır verdiği eşit yurttaşlık mücadelesinin taleplerinden birisi olan Cem Evleri’ne ibadethane statüsü verilmesi talebi bir türlü hayat bulmadığından Cem Evleri’nin elektrik ve su borçları yüzünden hizmetlerinin kesintiye uğraması sıkça karşılaşılan bir durum. Son Olarak Kürecik Cem Evi’nin elektrikleri mevcut elektrik borcundan dolayı 30 Eylül tarihinde kesildi. Cem Evi’nden cenazelerini kaldırmak isteyen vatandaşlar ise elektrik olmadığından dolayı çalıştırılamayan morgu kullanamadıkları için ise mağduriyet yaşıyor.

Kürecikliler Derneği Başkanı Kenan Cebe, Kürecik Cem Evi’nin elektriğinin kesilmesi ile ilgili yaptığı açıklamada devletin Türkiye’de binlerce caminin elektrik su doğalgaz gibi ihtiyaçlarını diyanetin bütçesinden karşılamasına vurgu yaparak şöyle konuştu; “Devlet, binlerce camiyi sadece ibadethane statüsü olduğu için destekliyor. Elektrik, su, doğalgaz paralarını karşılıyor. Biz Aleviler ise kendi çabalarımızla yaptığımız Cem Evlerimizin faturalarını geciktirdiğimiz anda anında bize verilen ücretli hizmet te kesiliyor. Alevilerin Cem Evleri ibadethanedir. Cem evlerimizin ibadethane olup olmadığını belirleyecek kurumda Diyanet yada devlet değildir. Biz Aleviler Cem Evlerimizde ibadetimizi yapar, cenazemizi kaldırır, kurbanımızı keser, cemimizi yaparız. Şu yaşadığımız durumda ibadethanemizin elektrikleri kesildi ve yarın kaldırılacak bir cenazemiz var. Morgumuz çalışmıyor. vatandaş cenazesini nereye koyacak?

http://malatyahabersaati.com/

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakarak bizi desteklemeyi düşünün