Türkiyeden Haberler

Mersin Akdeniz Belediyesi’nden Aşure Günü Etkinliği

Mersin’in merkez ilçe Akdeniz Belediyesi, Muharrem ayı dolayısıyla belediye bahçesine kazanlarla aşure dağıttı. “Kazanlarımız Barış İçin Kaynıyor” sloganıyla düzenlenen etkinlikte, Akdeniz Belediyesi Eş Başkanları Yüksel Mutlu ve Fazıl Türk, konuklara aşure ikram etti.

Akdeniz Belediyesi, Alevi inancında kutsal bir yeri bulunan Muharrem ayında, geleneklere uygun bir aşure etkinliği düzenledi. Akdeniz Belediyesi merkez hizmet binası önündeki meydanda “Kazanlarımız Barış İçin Kaynıyor” sloganıyla düzenlenen aşure etkinliğine, Akdeniz Belediyesi Eş Başkanları Mutlu ve Türk ev sahipliği yaptı. Etkinliğe Alevi Kültür Derneği İnanç Kurulu Üyeleri, Başkan ve yöneticileri, Alevi toplumu kanaat önderleri ve çok sayıda vatandaş katıldı.

Etkinlikte konuşan Eş Başkan Türk, aşurenin birlik olma, dayanışma ve paylaşmanın simgesi olduğuna işaret ederek, bin 372 yıl önce 72 can yoldaşı ile birlikte Kerbela’da şehit edilen Hazreti Hüseyin’in yüreklerdeki acısının hala taze olduğunu vurguladı. Kerbela katliamının, kalbinde zerre kadar iman olan her insan için ortak bir acı olduğunun altını çizen Türk, “Bu katliam, insanların canileştiği zaman kendi peygamberinin aile efradına bile neler yapabileceğinin dramatik bir örneğidir. İnanç tarihimizde meydana gelen ve bugün de Ortadoğu topraklarında yaşanan benzeri elim olayları iyi düşünüp ders çıkarmamız gerekir. Temeli barış ve hoşgörü olan yüce dinin mensupları olarak bize düşen görev, bu tür olayların tekrarlanmasını önleyecek bilinç ve anlayışına sahip olmaktır. Bu ay vesilesiyle yapılan ibadetlerin ve tutulan oruçların Yüce Yaradan katında kabul olmasını temenni ediyorum. Yine bu anlamlı günlerin barışa, kardeşliğe ve hoşgörüye olan inancımızı artırması temennisiyle Alevi halkımızın Muharrem ayını kutluyorum” dedi.

Mersin’in küçük bir Türkiye örneği olduğunu ifade eden Eş Başkan Mutlu ise burada pek çok farklı inanç grubu bulunduğu gibi Alevilerin de yaşadığını kaydetti. Yas-ı Muharrem’in aslında Hazreti Hüseyin’in Kerbela’da sergilediği bir direnişi ve mücadelenin yansıması olduğunu dile getiren Mutlu, “İmam Hüseyin’in 72 yoldaşıyla Yezid’e karşı verdiği bu mücadele ve direniş, 21’inci yüzyılın başında hala devam ediyor. O nedenledir ki, Yas-ı Muharrem ayı, sadece dinsel bir ritüel değil, bir çizginin, bir mücadelenin ve örgütlülüğün ifadesidir, insanlığın getirdiği bir noktadır. Biz de bu ayda Alevi toplumumuz, dedelerimiz ve pirlerimizle birlikte bu etkinliği gerçekleştirmeye çabalıyoruz. Bu aşuremizin bundan sonra da barışa, kardeşliğe, eşitliğe ve adalete vesile olmasını diliyorum” diye konuştu.

Konuşmaların ardından Alevi Dedesi Erdoğan Sevil, aşurenin Gülbeng duasını verdi. Daha sonra Eş Başkanlar Mutlu ve Türk, kazanların başına geçerek konuklara bizzat aşure ikramında bulundu. Etkinlik, Alevi deyiş ve türküler eşliğinde aşurelerin yenmesinin ardından sona erdi.

http://www.milliyet.com.tr/

 

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakarak bizi desteklemeyi düşünün