Türkiyeden Haberler

Milli Eğitim Bakanlığı’nın Kürt-Alevi öğretmenle sınavı!

AKP ve Saray hükmetinin, ‘yeni Türkiye’sinin yaşamsallaştırmasının  en önemli alanlarından biri olan eğitim alanında kapsamlı bir kadrolaşma başlatırken kendisinden olmayan eğitimcilere ‘ayar vermek’ adına her türlü hukuksuzluğu uyguluyor. Okul müdürlerinin Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) tarafından atanan yetkililerce değerlendirmeye tabi tutularak belirlenmesini öngören düzenlemeyle birlikte Türkiye çapında çoğunluğu Eğitim Sen üyesi 8 bin okul müdürü görevden alınırken müdür yardımcıları da tasfiye edildi. Okul müdürü görevine ise bu süreçte “mülakatlar” sonucunda AKP’nin yandaş sendikası olan Memur Sen’e bağlı Eğitim Bir Sen üyesi öğretmenler getirildi. 2014 yılında okul müdürü olmaya hak kazanan ancak bu göreve atanmayan Eğitim Sen üyesi Zeynel Özgen, MEB hakkında 3 kez İdare Mahkemeleri’nde “yürütmeyi durdurma kararı” aldırmasına rağmen MEB bu kararların hiçbirine uymadı.

 İlk barok cami nerededir?

MEB’in hukuksuz uygulamalarına maruz kalan müdürlerden biri de Eğitim Sen İstanbul 7 No’lu Şube yöneticisi Zeynel Özgen. 15 yıllık eğitimci olan Özgen, 2014 yılının Eylül ayında Beylikdüzü Gürpınar Lisesi’nde okul müdürüyken, yetkililerin değerlendirmeleri sonucu görevinden alındı. Özgen, 75 puan alması gerekirken 70,75 puan aldı. Değerlendirmeye ilişkin İstanbul Bölge İdare Mahkemesi’nde dava açtı. Mahkeme Özgen’in göreve iadesi kararını verdi ancak MEB Özgen’ü göreve başlatacağı yerde bir kez daha değerlendirmeyi aldı ve yine 70,75 puan verdi. Özgen karara itiraz edip, dava açtı ve İstanbul 10. İdare Mahkemesi 2015/518 sayılı kararla yürütmeyi ikinci kez durdurdu. Bu kararın ardından MEB tekrar Özgen’ü değerlendirmeye aldı ve bu kez 71,25 ile puanını yükseltti! MEB’in hukuksuzluğuna karşı Özgen de MEB’e direnmekten vazgeçmedi bir kez daha karara itiraz etti. Bu kez de İstanbul 12. İdare Mahkemesi Özgen’ü haklı buldu ve yürütmeyi durdurdu. Mahkemenin kararına ilişkin ise MEB bu kez Özgen’ü mülakata çağırdı ve başka bir skandala imza attı. Lise müdürü olacak eğitimciye MEB sözlü mülakatta sorduğu, “Kaymakam nasıl atanır? Kamu yararına kurulan derneklerin mallarına ne zaman el konur? İlk barok cami hangisidir?” soruları dikkat çekti. Tüm bu yaşananların sonucunda MEB, Özgen’ü bir yıl içinde hiç okul müdürü yapmadan tam 3 kez görevden almış oldu.

‘Sorular eleme amaçlı’

Konuya ilişkin değerlendirmelerde bulunan Özgen, “Sorular eleme amaçlı hazırlanmış ve okul yöneticiliği alanıyla uzaktan yakından ilgisi bulunmayan sorulardı. Kasıtlı bir şekilde görevden alındım ve aynı kasıtla göreve başlamam engelleniyor. Bu işlemi yürüten ve mahkeme kararlarına rağmen aynı hukuksuzluğu sürdürenlerle ilgili suç duyurusunda bulunmaya hazırlanıyorum” dedi. Özgen, 2014 yılından bu yana MEB tarafından kendisine yaşatılanların AKP’nin okullardaki kadrolaşmasıyla alakalı olduğu ve bu süreçte maruz kaldığı hukuksuzluğun Kürt, Alevi ve Eğitim Sen üyesi olmasından kaynaklığı olduğunun altını çizdi.

http://www.ozgur-gundem.com/

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakarak bizi desteklemeyi düşünün