Türkiyeden Haberler

New York Times Gazetesi’nden Skandal,Alevi Kadınların Kafese Kapatılması Hoşgörüldü

Suriye’de yanlı haberleri ile bilinen New York Times büyük bir skandala imza attı. Alevi kadınların kafese kapatılmasını haberleştiren gazete, Alevilerden “Esad’ın mezhebi” olarak bahsederken, “muhaliflerin” bölgesinde 2 gün önce hava saldırısı olduğunu söyleyerek kafese kapatma olayını meşru gördüğünü ima etti.
Batı basınındaki Suriye haberleri, Anadolu Ajansı’nı ve Ortadoğu’daki mezhepçi yapılanmaların dilini aratmıyor.

New York Times‘tan (NYT) Robert Mackey ve Maher Samaan‘ın haberi, ABD basınındaki Suriye ve “muhalif” algısını göstermesi bakımından ibretlik.

Haberin başlığı, Batı basınındaki klasik mezhepçi bakış açısını yansıtıyor: “Suriye Başkanı’nın mezhebinden kafese kapatılmış rehineler isyancıların elindeki mahallede geçit töreni yaptı”

Batı basınında, bir kural olarak, Arap Alevilerinden bahis açıldığında, onların Alevi oldukları değil, “Esad ile aynı mezhepten oldukları” vurgulanıyor.

Ancak bununla kalmıyor. Haberin hemen ilk cümlesinde, Alevi kadınların kafese kapatılarak canlı kalkan olarak kullanılmasını “normal” göstermek istercesine, Şam’ın “isyancıların” elinde olan bir mahallesindeki pazara 2 gün önce Suriye ordusunun saldırdığı ve en az 40 kişiyi öldürdüğü iddia ediliyor.

 “Haber” bununla da kalmayarak, bu insanlık suçunu “bölgenin daha fazla bombalanmasını engellemek için yapılmışa benziyor” diyerek meşrulaştırmaya çalışıyor.

Ancak NYT muhabirlerine yetmiyor. Kafese kapatılanların, “Beşar Esad’ın Alevi mezhebine mensup olan askerler ve aileleri” olduğunu söyleyecek kadar ileri gidiyor. Böylece, aslında kafese kapatılanlar “sivil” değil, “isyancılara” saldıran “askerler” haline dönüşüyor.

Biter sanıyorsunuz ama bitmiyor. Bu insanlık suçunu işleyen örgüt olan Suudi Arabistan destekli İslam Ordusu’nun lideri Zehran Alluş da NYT’nin övgülerinden nasibini alıyor.

Daha önce de çok sayıda suça imza atmış olan Alluş, NYT tarafından, “Mayıs ayında, Amerikan gazeteci Roy Gutman’a verdiği bir mülakatta mezhepçi Alevi karşıtı söylemlerinden geri basmışa benzeyen Sünni komutan” olarak tanıtılıyor.

Haberde ayrıca, Alluş’un ABD yönetimi ile doğrudan teması olduğuna dikkat çekiliyor. Alluş’un, Obama’nın Suriye Özel Temsilcisi Daniel Rubinstein ile görüştüğünü söylediği aktarılıyor.

NYT’nin Alevi düşmanlığı biraz sonra yine devam ediyor. Haberde, “Suriyelilerin çoğunluğu Sünni olmasına rağmen, Esad ailesinden Aleviler on yıllardır Suriye’yi yönetiyor” deniyor.

NYT bir de “şahit” buluyor. Haberde, Duma’dan bir “medya aktivisti” ile Skype’tan yapılan görüşmeye yer veriliyor. “Aktivist” Bilal Ebu Salih, Alevi kadınların kafesi kapatılması hakkında “Bu sivilleri korumak için” diyebiliyor.

 Sonra Duma’dan bir doktor bulunuyor. Yalnızca ilk ismini söyleyen bu doktor, ordu saldırısında ölenlerin çoğunun “kadın ve çocuk” olduğunu söyleyerek kafesi meşrulaştırıyor.

Son olarak, Duma’daki kafese kapatmanın, aslında daha önce “Alevi çoğunluklu kasabalarda” uygulandığı belirtilerek, “tüy dikiliyor.” Ancak NYT muhabirleri, hangi Alevi kasabalarında bu uygulamanın yapıldığına dair tek bir kanıt sunmuyorlar.

http://haber.sol.org.tr/

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakarak bizi desteklemeyi düşünün