Avrupadan HaberlerHaberler

Newroz / Sultan’ı Nevruz Dayanışmadır – AABK

Avrupa Alevi Birlikleri Konfederasyonu, 21 Mart Newroz Bayramı nedeniyle kutlama mesajı yayımladı.

“Newroz/ Sultan’ı Nevruz Dayanışmadır” diyen Newroz’un AABK, Alevi inancında evrensel bir varoluş olduğunu belirtti.

Avrupa Alevi Birlikleri Konfederasyonu’ndan yazısı şu şekilde devam etti:

Newroz/Nevruz Alevilerin, Türklerin, Kürtlerin, Farsların, Arapların, Afganların, Urduların, Asya, Mezopotamya, Balkanlar ve Ortadoğu gibi bir çok coğrafyanın kadim halkların asırlara yayılmış bir şenliği ve barış bayramı olarak kutlanır. Her halk ve coğrafyada bu güne farklı anlamlar yüklensede ve uygulamalar görülsede, özünde insanlığın ve doğanın huzuruna ve barışına davettir.

Alevi inancında Sultan-ı Nevruz/Newroz evrensel bir varoluştur. İnsan, Hakk ve doğa birliğinin uyanışıdır. Doğanın bereketini insanlığa hakça sunmasıdır. Yani doğa ile insanın ve Hakk’ın vahdet oluşudur. Canlı cansız tüm varlıkların yeni günüdür.

21 Mart farklılıklar eşit haklarla, eşit koşullarda, birarada yaşamasıdır. Yunus Emre’nin dediği gibi “Gelin tanış olalım, işi kolay kılalım, sevelim, sevilelim, bu dünya kimseye kalmaz” dediği gündür.

21 Mart halkların kardeşliğidir. Hace Bektaşi Veli’nin “Yetmiş iki millete bir gözle bakmayan halka müderris olsa da; Hakk’a âsîdir” dediği toplumsal barış günüdür. Dargınları ve küskünleri barıştırılır. Darda olanlara el uzatılan dayanışma günüdür. Bereketli sofraların kurulduğu, muhabbetlerin aşk ile yürütüldüğü, doğanın sunduğu bereketli toprakların üstünde, kırların eteklerine yayılmış çiçekler arasında, ovalarında akan derelerin kenarlarında ve insanlarla dolmuş sokaklarında şenliklerin yaşandığı ve Newroz ateşinin yakılarak üstünde atlandığı gündür.

Newroz/Sultan-ı Nevruz halayların çekilip, barış türkülerinin söylendiği, ateş üstünden atlayanlar dileklerini tuttuğu, Aleviler toplanıp Sultan Nevruz ile Cem olup, lokmaların paylaştığı binlerce yıllık geleneğin adıdır..

Nevruz Evrenselliktir, Halklara ve Haklara Saygıdır. Evrenseldir çünkü, Nevruz, Newroz, Novruz, نوروز , Nooruz, Noruz, Nawrız, Navro, Nowruz ve Navrez ve Sultan-ı Nevruz Cemi gibi isimleri vardır. Evrenseldir. Çünkü her şarkılar ve türkülerle kutlanır. Alevi, Bektaşi ve Kızılbaş inancında cem olunurken, Kürtler’de direnişin, başkaldırının simgesi Demirci Kawa efsanesiyle birlikte yeni günün bir bayramıdır.

Newroz kadimden bugüne uzanan “yenilenin” mesajıdır. İnsanın, doğanın ve toplumsal düzenin barış ve huzur için yenilenmesine davettir. Zalimlere mazlumların, kötülere iyilerin, ezenlere ezilenlerin, sömürenlere sömürülenlerin hak ve adalet çağrısıdır. Eşitliğe, paylaşıma, dayanışmaya, ortaklaşamaya ve sevgiye çağrısıdır. Newroz doğayı tahrip edenlere, doğayla, tabiatla, börtü böcekle uğraşmayın çağrısıdır.

Newroz/Sultan-ı Nevruz Dayanışmadır

Avrupa Alevi Birlikleri Konfederasyonu olarak 21 Mart Newroz/ Sultan Nevruz mesajımız var; İnsanlık onuru ve hakları için adalet ve hukukun evrensel değer ve ilkelerine uyulmasını istiyoruz. Bu nedenle çağrımız öncelikle demokrasi, hak ve hukuk ihlalleriyle muhalefeti, farklı düşünenleri ve farklı kültürel kimliklere yönelik ayrımcı, baskıcı ve inkarcı AKP-MHP iktidar blokunun Türk İslam Sentezi politikalarınadır.

AKP-MHP iktidarının kamuoyuna duyurduğu “insan hakları eylem planı” tümüyle bir aldatmacadan ibaret olup, insan haklarına ve savunucularına yöneliktir. HDP Milletvekili ve insan hakları savunucusu Ömer Faruk Gergerlioğlu’nun milletvekilliğinin düşürülmesi keyfi ve hukuk dışıdır. Bu kararın ardından zaman geçirmeden, HDP hakkında kapatma davasının açılması, İnsan hakları Derneği Başkanı Avukat Öztürk Türkdoğan’ın gözaltına alınması, hukuki değil, AKP-MHP iktidarının siyasi kararıdır.

AKP ve MHP’nin siyasi tükenişlerini yaşarken, bir yandan ekonomik kriz, diğer yandan yönetilemeyen Covid-19 salgını ile birlikte toplumsal kutuplaştırmayı daha da derinleştirecek hukuk dışı yollara başvurmaktadırlar.

İnsan hakları savunucularına uygulanan baskılar, HDP’li Gergeroğlu’nun milletvekilliğinin düşürülmesi ve HDP’ye açılan kapatma davası, iktidarın krizinin derinleştiği ve iktidarlarını korumak için hukuk dışılığın ayyuka çıkmasının göstergesidir.

AABK olarak, AKP-MHP iktidarının etnik ve dinci milliyetçiliği, farklı kimliklerin ve düşünenlerin bir arada yaşama hakkına yöneliktir. Toplumu etnik ve dinsel temelde bölmeye yöneliktir. Halkın iradesine, örgütlenme ve düşünce özgürlüğü haklarına yönelik saldırları ve kararları kınıyoruz.
21 Mart Newroz/Nevruz gününde, ülkeyi krizlerin ateşlerine sürükleyenlere inat, Newroz ateşinin üzerinden atlayarak, Nerroz dileklerimizi adalet, barış, özgürlükler, demokrasi, laiklikten yana tutacağız.

AABK olarak zalimin karşısından, mazlumların yanında duran anlayışımızla, kapatılma davasına ve milletvekilelri düşürülen HDP ile dayanışma içinde olacağız. Kürt sorununda demokratik ve siyasi zeminde barışçıl çözümü savunmaya devam edeceğiz.

Newroz zalim krallardan kurtuluşun ve insanlığın ilkbaharına uyanış günü olması dileğiyle Nevruz, Newroz, Novruz, نوروز , Nooruz, Noruz, Nawrız, Navro, Nowruz ve Navrez ve Sultan-ı Nevruz!un kutlu olsun. Newroz ateşi üzerinden atlarken tuttuğunuz dilekleriniz kabul görsün.

Avrupa Alevi Birlikleri Konfederasyonu

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakarak bizi desteklemeyi düşünün