Avrupadan HaberlerHaberler

Ozanlarımızdan Derdiyoklar Ali (Ali Ekber AYDOĞAN) Hakka Yürüdü

Ozanlarımızdan Derdiyoklar Ali (Ali Ekber AYDOĞAN) Almanya Nurnberg şehrinde tedavi gördüğü hastanede kalp krizi sonrası hakka yürümüştür.

Özellikle “Türkülerle Gömün Beni” adlı türküyle tanınan Ozanımızın türkülerini pek çok ünlü sanatçılar tarafından seslendirilmiştir.

Ürettiği eserlerle ve üç kollu gitarı ile sadece Türkiye ve Almanya’da değil, birçok Avrupa ülkesinde tanınan, kendi özgün eserlerinin yanı sıra, Arguvan Havaları´nı Batı sazları eşliğinde Avrupa’ya taşıyan, İtalya´nın popüler bazı sanatçılarının da Arguvan ağzını kendi dilleriyle okumalarını sağlayan Ali Ekber Aydoğan bir süredir Almanya’da tedavi görüyordu.

Yazıhan ilçesinin Fethiye Köyü’ne bağlı Yukarı Tenci Obası’nda doğan ve aynı köyden İhsan Güvercin ile kurduğu ikili müzik grubu ile çok sayıda besteye imza atan Ali Ekber Aydoğan’ın eserlerini İbrahim Tatlıses, Güler Duman, Belkıs Akkale, Sabahat Akkiraz da seslendirdi.

Ali Ekber Aydoğan, Derdiyoklar grubunun diğer sanatçısı İhsan Güvercin ile ilk albümünü 1979 yılında, dönemin en ünlü müzik şirketi Türküola’dan çıkardı; daha sonra kendisi sabit kalarak, Derdiyoklar’ın değişen üyeleri ile birlikte çok sayıda albüme imza attı.

Derdiyoklar Ali, son olarak 2015 yılında Malatya’ya gelmiş ve Ali Cengiz’in yerel bir kanalda hazırlayıp sunduğu “Türküler Sevdamız” adlı TV Müzik programına katılmıştı.

Hakka uğurlama törenin önümüzdeki günlerde Malatya’ya getirileceği ve doğduğu Fethiye- Yukarı Tenci Obası’nda sırlanacağı öğrenildi.

Alevi Kültür Dernekleri sitesi olarak başta Ailesi olmak üzere tüm sevenlerinin başı sağolsun. Devri daim xızır yoldaşı olsun.

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakarak bizi desteklemeyi düşünün